Optymalizacja produkcji dzięki narzędziom monitorującym czyszczenie

Inspiracje

Dokładny i szybki tryb działania maszyn na halach produkcyjnych to klucz do sukcesu każdej organizacji. Sprawnie i precyzyjnie przeprowadzone prace pozwalają bowiem na optymalizację procesów produkcyjnych, a tym samym oszczędzają roboczogodziny specjalistów, a także środki, które musiałyby być przeznaczone na powtórzenie cyklu. Jednym z takich procesów jest czyszczenie maszyn, szczególnie ważne w produkcji żywności. Sprawdź jak narzędzia oparte na RTM system, mogą wspierać te działania.

Dlaczego optymalizacja produkcji jest tak ważna, czyli z czym mierzą się współczesne przedsiębiorstwa spożywcze

Współczesne przedsiębiorstwa z branży spożywczej mierzą się z wieloma trudnościami i wyzwaniami, wśród których można wymienić takie aspekty jak:

REKLAMA

​​

  • wysoka konkurencyjność,
  • rosnąca świadomość i wymagania konsumentów,
  • zachowanie zasad higieny, zgodnych z wyśrubowanymi zasadami dyrektyw Unii Europejskiej i krajowych,
  • zawirowania na rynku związane z rosnącymi kosztami komponentów.


Optymalizacja produkcji ma zatem na celu przyspieszenie prac, zapobieganie nieplanowanym postojom, a także poprawę jakości działań. Środkiem do tych zamierzeń jest sprawny, precyzyjny oraz kompatybilny ze sobą system maszyn.

Ważne jest również monitorowanie stanu maszyn, które umożliwia specjalistom pełną kontrolę nad procesem produkcji, dzięki czemu staje się on niezawodny, elastyczny i bardziej jakościowy. Służą do tego technologie oparte o system RTM.

Narzędzia optymalizacji produkcji – czyszczenie maszyn

W przemyśle spożywczym, zwłaszcza w przetwórstwie mięsa, nabiału oraz innych produktów odzwierzęcych, niezwykle ważna jest dbałość o higienę procesów. Wpływa ona bowiem na zachowanie bezpieczeństwa i jakości wytwarzanych wyrobów, a także pozwala przedsiębiorstwu spełnić wymagania określone przez rozmaite dyrektywy.

Jednym z kluczowych procesów jest czyszczenie maszyn. Do nadzorowania tego procesu warto wykorzystać czujniki przewodności, dzięki którym można rozróżnić środki czyszczące w procesie. Dzięki temu możliwe jest zarówno ciągłe śledzenie produktu, jak i ograniczenie strat produktu oraz wody płuczącej.

Więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie ifm electronic – firmy zajmującej się wdrażaniem oraz popularyzowaniem technologii służących do automatyzacji i optymalizacji produkcji. Zadbaj o optymalizację procesów produkcyjnych już dziś i zwiększ zyski Twojego przedsiębiorstwa.

Przypisy