Tematem szeroko pojętego well-beingu wewnętrznego zajmuję się od 2015 r. Pamiętam czasy niewidzenia problemów związanych z przeciążeniami i stresem, czas, w którym im zaprzeczano, wierząc, że praca po 10–14 godzin jest normą oraz moment otwarcia na nowy ówcześnie w Polsce trend, związany z dbaniem o dobrostan pracowników. Dzięki pandemii zrobiliśmy krok milowy w rozumieniu wpływu stresu i niepokoju na efektywność i produktywność pracowników, rolę społeczności i relacji w budowaniu odporności psychicznej oraz wagę konsekwencji dla biznesu funkcjonowania w ciągłej niepewności i zmianie. Dziś programy well-beingowe uwzględniają działania w obszarze mental health i obejmują szeroki pakiet różnych form wsparcia, w których podstawowy wymiar stanowią szkolenia i warsztaty, a bardziej złożony konsultacje z psychologami, wprowadzanie podejścia NVC do komunikacji czy cykliczne spotkania samych liderów, którzy dzielą się doświadczeniami z kolegami w obszarze swojej indywidualnej kondycji psychofizycznej, jej wpływu na biznes oraz sposobami na wyjście z kryzysu. Widzę w tych projektach coraz głębszą potrzebę organizacji świadomego i mądrego poszukiwania najlepszych rozwiązań, odpowiedzi na pojawiające się aktualnie wyzwania w obszarze dobrostanu i zdrowia psychicznego.
Obecnie zdecydowana większość programów, niezależnie czy dotyczą obszaru profilaktyki, czy reagowania na to, co już się wydarzyło, mają jedną wspólną cechę – ograniczają lub hamują odczuwalne negatywne rezultaty już zaistniałych zjawisk, które obniżają well-being i kondycję psychiczną
pracowników.
Każde z nich w różnym stopniu realizuje poszczególne warstwy procesu rozwojowego:
POLECAMY
- Budują świadomość w obszarze dbania o siebie, dbania o swój dobrostan i zdrowie psychiczne poprzez dni zdrowia, masaże, zajęcia z medytacji, jogi, zdrowego żywienia itp.
- Transferują wiedzę na temat mechanizmów funkcjonowania ludzkiego ciała, działania emocji, rozpoznawania zaburzeń psychicznych i sposobów adekwatnego reagowania itp.
- Kształtują nowe umiejętności, poprzez techniki i narzędzia radzenia sobie ze stresem, przeciążeniami, lękiem, niepokojem, wspierania innych w kryzysie itp.
- Wpływają też na postawy, odkodowując organizacyjne tabu dotyczące zaburzeń zdrowia psychicznego, depresji, wypalenia, promując określone zachowania w organizacji, wspierając i ucząc liderów odpowiedniego reagowania i nieprzekraczania określony...