Sposoby postrzegania przez ekspertów Hoshin Kanri utrudniają opisanie tej metody jedną, przyjętą definicją. Jednak zapoznając się z literaturą, można stwierdzić, że Hoshin Kanri to system, który koncentruje organizację na ciągłym doskonaleniu jej funkcjonowania za pomocą rocznego programu zarządzania opartego na wizji przedsiębiorstwa, a dokładniej na tzw. prawdziwej północy [2]. Wizja ta, cele oraz zadania są przekazywane na wszystkie szczeble organizacji, od zarządu po pracowników produkcyjnych.
Znajomość kierunku działania organizacji oraz jej polityki i strategii przez każdego pracownika ułatwia budowanie atmosfery ciągłego doskonalenia i jest idealnym punktem wyjścia do wdrożenia koncepcji Lean Management, czyli szczupłego zarządzania.
Aby jeszcze bardziej przybliżyć idee przyświecające tej metodzie, warto poznać bezpośrednie tłumaczenie słów Hoshin Kanri:
- Ho – kierunek, metoda, zasada, alternatywa, regularny przedmiot, znaczenie, forma;
- Shin – igła, szpilka, klamra, zszywka;
- Kan – odpowiadać za podział, dowodzić, zarządzać;
- Ri – logiczny, uzgodnienia, zasada, pierwotny punkt.
Biorąc pod uwagę powyższe tłumaczenia, Hoshin Kanri nazywa się sposobem wyznaczania kursu na podstawie błyszczącej igły. Używając jednak terminologii zaczerpniętej z nauki zarządzania, tłumaczone jest jako wdrażanie polityki firmy (z ang. policy deployment).
Jeszcze inna definicja określa Hoshin Kanri jako „system zarządzania, w którym roczna polityka ustalona przez przedsiębiorstwo jest przekazywana w dół organizacji i wdrażana we wszystkich wydziałach i funkcjach” [2].
POLECAMY
Prawdziwa północ
Przedsiębiorstwo w Hoshin Kanri dąży do prawdziwej północy, czyli do sprecyzowanego celu na mapie. Określenie to wyraża wizję i kierunek podążania przedsiębiorstwa. Istotne jest opracowanie prawdziwej północy w taki sposób, aby żadnemu z pracowników przedsiębiorstwa nie sprawiało trudności zrozumienie, w jakim kierunku podąża organizacja. Prawdziwa północ powinna opisywać konkretną i mierzalną wizję przyszłości – można w tym celu skorzystać z narzędzi do wyznaczania celu, np. SMART. Powinna również wskazywać oczekiwany kierunek działania, opisany w taki sposób, aby można było łatwo go sobie wyobrazić, a w konsekwencji zrozumieć. Na koniec powinna wyrażać wolę do dążenia w jej kierunku [1] i motywować.
Prawidłowo opracowana prawdziwa północ wraz z działaniami...