Comarch: Jak usprawnić intralogistykę w Twojej firmie? [webinar]

Z praktyki kierownika produkcji

Wyzwania, jakie stawia przed nami czwarta rewolucja przemysłowa, skłaniają przedsiębiorców do poszukiwania rozwiązań, które znacznie uproszczą i zautomatyzują procesy produkcyjne i logistyczne.

Systemy RTLS (precyzyjnej lokalizacji) oraz RFID (automatycznej identyfikacji) zasobów przynoszą przedsiębiorstwu wiele korzyści. Wśród nich warto wymienić zwiększenie wydajności procesów, redukcję manualnych prac, usprawnienie kontroli jakości. Benefity te z kolei bezpośrednio przekładają się na zwiększenie efektywności całego zakładu i skrócenie cyklu produkcyjnego przedsiębiorstwa. Poprawia się więc i konkurencyjność firmy na rynku.

Przykładem rozwiązania, które pomoże w usprawnieniu logistyki wewnątrzzakładowej jest Comarch Asset Tracking, które pomoże Ci zdalnie monitorować przepływ zasobów w procesie. 

Jak działa Comarch Asset Tracking?

Asset Tracking to jeden z głównych komponentów ekosystemu Industry 4.0, dzięki któremu zawsze będziesz na bieżąco z informacjami o kluczowych zasobach używanych przy produkcji. Nasze rozwiązanie automatycznie zidentyfikuje materiały i półprodukty, a także zlokalizuje narzędzia czy pojazdy niezbędne do pracy.

System niezwłocznie poinformuje Cię o kluczowych zdarzeniach, zweryfikuje poprawność wybranych procesów. Zaalarmuje o błędach i odstępstwach od normy oraz ułatwi optymalizację intralogistyki w obszarze produkcji.

Do czego wykorzystasz system Asset Tracking? 

Lokalizacja zasobów

Dzięki wykorzystaniu niezawodnych technologii lokalizacji (UHF RFID oraz UWB) wraz z aplikacją (dostępną w wersji przeglądarkowej i mobilnej) zyskasz pełną widoczność położenia materiałów, narzędzi oraz pojazdów na produkcji, a także w magazynie przyprodukcyjnym. Dzięki wykorzystaniu technologii Ultra Wideband zlokalizujesz zasoby z dokładnością nawet do 0,5 metra.

Monitorowanie przebiegu procesu

Definiowanie cyfrowych stref umożliwia wykrywać w nich monitorowane elementy, dzięki czemu kierownik produkcji wie w każdym momencie, gdzie – przy jakim stanowisku znajduje się aktualnie produkowany przedmiot i ile czasu już tam spędził. Ponadto zdefiniowane alerty, dotyczące np. nieodpowiedniej liczby sztuk lub zbyt długiego pobytu przedmiotu w strefie, pozwalają szybko wykrywać wąskie gardła i przestoje oraz reagować na nie.

Analiza przepływu materiałów

Za pomocą specjalistycznych narzędzi analitycznych, takich jak cyfrowe diagramy spaghetti, dokonasz szczegółowej analizy ścieżek przepływu materiałów między kolejnymi etapami produkcji. Pozwala to na ich optymalizację i zwiększenie wydajności całego procesu. Dzięki danym historycznym możliwa jest także analiza czasu pobytu konkretnego produktu przy poszczególnych stanowiskach. Zapisane dane mogą być następnie wykorzystane do odtworzenia przebiegu produkcji konkretnego elementu – tzw. traceability. Funkcja ta bywa szczególnie przydatna dla działu jakości czy podczas przeprowadzania audytów.

Optymalizacja wykorzystania narzędzi

Dzięki generowanym raportom otrzymasz najświeższe informacje dotyczące poziomu wykorzystania zasobów firmy, np. maszyn, narzędzi czy pojazdów. Dane umożliwią Ci podjęcie decyzji o przyszłych inwestycjach lub przeniesieniu zasobów w inne miejsce, tak by można było wykorzystać je efektywniej.

Zdalny monitoring stanu buforów

Automatyczne zliczanie zasobów danego rodzaju w strefach buforowych dostarcza bieżących informacji na temat ich zapełnienia. Dzięki temu Twoi pracownicy otrzymają powiadomienia w przypadku konieczności uzupełnienia braków w strefie lub w razie potrzeby czasowego wstrzymania produkcji.

Weryfikacja kompletacji komponentów

System automatycznie identyfikuje i weryfikuje, czy pobrano odpowiednie komponenty oraz czy przetransportowano je na odpowiednie stanowisko produkcyjne. Pozwala to znacznie przyspieszyć pracę, a także zapobiegać błędom i przestojom w procesach produkcyjnych.

Szukasz rozwiązań, które znacznie uproszczą i zautomatyzują procesy produkcyjne i logistyczne w Twojej firmie? 

A może zastanawiasz się, czy warto wdrożyć systemy automatycznej lokalizacji i identyfikacji takie jak Asset Tracking?

Jesteś ciekaw, co na tym zyskasz?

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy nasz bezpłatny webinar: „Nadchodzi Intralogistyka 4.0 - czy jesteś na to gotowy?”, który powstał specjalnie z myślą o przedsiębiorcach, którzy chcą rozwinąć i zoptymalizować procesy produkcyjne.

Startujemy już 24 marca o godzinie 11:00. 

Zapisz się już dziś i dołącz do nas!

Przypisy