Konkretny rodzaj nieobecności wiąże się z wystąpieniem określonych zdarzeń w prywatnym lub zawodowym życiu pracownika. Choroba spowoduje, że pracownik skorzysta ze zwolnienia lekarskiego, urodzenie się dziecka może skutkować urlopem macierzyńskim, rodzicielskim, ojcowskim, wychowawczym, dniami wolnymi na opiekę nad dzieckiem.
Z usprawiedliwieniem (udokumentowaniem) każdego rodzaju nieobecności wiążą się konkretne obowiązki zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Pracownik jest na przykład zobowiązany do udokumentowania swojego prawa do danego rodzaju nieobecności. Na pracodawcy ciąży z kolei obowiązek udzielenia urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim lub skierowania pracownika na badania kontrolne po nieobecności spowodowanej chorobą i trwającej dłużej niż 30 dni.
POLECAMY
Przeznaczenie urlopu
Urlop to przewidziana przepisami prawa przerwa od świadczenia pracy przez pracownika. Prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Celem urlopu wypoczynkowego jest regeneracja sił fizycznych i psychicznych zatrudnionego. Choroba uniemożliwia mu skorzystanie z urlopu wypoczynkowego, który ma być wykorzystany na odpoczynek. Artykuł 165 Kodeksu pracy stanowi, że jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu wypoczynkowego w ustalonym terminie z przyczyn m.in. czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, pracodawca jest obowiązany do przesunięcia urlopu na termin późniejszy.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 października 2009 r. (sygn. akt: II PK 123/09): „1. Udzielenie urlopu wypoczynkowego, także na żądanie (art. 1672 k.p.), pracownikowi niezdolnemu do pracy z powodu choroby jest niezgodne z prawem. 2. Niezdolność do pracy wyłącza możliwość korzystania z urlopu zgodnie z jego przeznaczeniem, w związku z czym udzielenie urlopu w okresie niezdolności do pracy jest prawnie niedopuszczalne, także wówczas, gdy pracownik wyraził na to zgodę”.
Dodatkowo art. 166 k.p. zawiera zamknięty katalog przyczyn przerywających urlop wypoczynkowy:
- niezdolność do pracy spowodowana chorobą pracownika (nawet jednodniowa),
- odosobnienie pracownika w związku z chorobą zakaźną,
- odbywanie ćwiczeń wojskowych lub przeszkolenia wojskowego albo pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie (do 3 miesięcy),
- urlop macierzyński.
Przerwaniu ulega również urlop udzielony na żądanie pracownika.
U...