Czy warto kupić maszynę do cięcia laserem? Sprawdzamy!

Okiem inspektora Otwarty dostęp

Metod obróbki materiałów jest naprawdę sporo. Wśród najpowszechniej stosowanych należy wymienić cięcie laserem. Maszyna do cięcia laserem to urządzenie zaawansowane technologicznie. Czym się wyróżnia? Czy zakup tego produktu to dobry pomysł?

Czym jest maszyna do cięcia laserem?

Do najnowocześniejszych metod obróbki materiałów należy dzisiaj niewątpliwie cięcie laserem. Metodę tę stosuje się głównie do obróbki metali. Maszyna do cięcia stali laserem to urządzenie generujące wiązkę lasera, zdolną przeciąć materiał.

REKLAMA

​​

Obecnie produkty tego typu to sprzęt CNC, czyli urządzenia programowane komputerowo. Bez chwili zawahania można stwierdzić, że nowoczesna maszyna do cięcia laserem to jeden z najlepszych sposobów na obróbkę stali, miedzi czy mosiądzu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że taki produkt sprawdzi się też w cięciu drewna i wielu innych materiałów.

Należy też zwrócić uwagę na to, że cięcie laserowe można wykonywać w różnych technologiach. Urządzenia starszego typu to lasery gazowe i dyskowe. Zasada działania tych pierwszych bazuje na dwutlenku węgla. Te drugie korzystają z kryształów granatu itrowo-aluminiowego. Zdecydowanie nowocześniejszy jest laser światłowodowy, korzystający z technologii Fiber. W tym przypadku światłowód zarówno pełni funkcję źródła, jak i prowadzi wiązkę lasera.

Światłowodowa maszyna do cięcia metalu laserem — co musisz wiedzieć?

Tym, co wyróżnia światłowodową maszynę do cięcia laserem, jest przede wszystkim precyzja. Wiązka Fiber jest wielokrotnie mniejsza niż w przypadku innych laserów. Ponadto mowa tu o tzw. wiązce ciągłej. Takie urządzenie można wykorzystać do obróbki małych, złożonych elementów.

Z użyciem maszyny możliwe jest uzyskanie małych otworów i wycinanie skomplikowanych kształtów. Trzeba przy tym pamiętać, że urządzenie jest przeznaczone do obróbki materiałów o niewielkiej grubości.

Właściciele wielu firm działających w tym obszarze rynku, szukają oszczędności. Oczywiście zakup maszyny do cięcia metalu laserem to spory wydatek. Okazuje się jednak, że jest to inwestycja, która się zwraca. Urządzenie pobiera stosunkowo niewiele energii. Tym samym jego użytkowanie nie generuje wysokich kosztów.

Co więcej, żywotność sprzętu do światłowodowego cięcia laserowego to co najmniej 100 tys. godzin. Jakby tego było mało, nowoczesne maszyny posiadają budowę modułową i redundantną. Innymi słowy, nawet gdy któryś element ulegnie awarii, można kontynuować pracę, ponieważ zastępuje go inny moduł.

Szerokie zastosowanie cięcia laserem

Maszyna do cięcia wiązką lasera posiada szereg zalet, wśród których trzeba wskazać na dużą liczbę możliwych zastosowań. Oczywiście urządzenie wykorzystuje się głównie do cięcia metalu. Jednak zaawansowany laser światłowodowy radzi sobie z bardzo wieloma tworzywami.

Do cięcia gumy, pleksi, czy drewna wybiera się zwykle inne rozwiązania, jednak cięcie laserowe również jest możliwe do przeprowadzenia. Należy jednak przyznać, że metoda ma też pewne ograniczenia. Urządzenia nie można zastosować na przykład jako maszyny do cięcia płytek laserem.

Mimo wszystko, zestawiając obok siebie wady i zalety maszyny do cięcia laserem, trzeba stwierdzić, że na dziś dzień należy ona do najlepszych urządzeń do obróbki materiałów dostępnych na rynku. Wysoka precyzja i niski koszt eksploatacji przy dużej trwałości to tylko niektóre z zalet, które na pewno docenimy.

Przypisy