Zarządzanie przestrzenią w firmie produkcyjnej. Dobre praktyki dla sprawnej organizacji

W NAJNOWSZYM WYDANIU

Zarządzanie przestrzenią w firmie produkcyjnej bywa nie lada wyzwaniem. Priorytetem jest, aby maksymalnie wykorzystać każdy metr kwadratowy. Obiekt musi spełniać szereg restrykcyjnych norm i standardów, co nie ułatwia sprawy.

Magazyn produkcyjny powinien zostać zaprojektowany w taki sposób, by usprawnić realizację procesów wewnętrznych. 

REKLAMA

​​

Warto wiedzieć, że istnieje wiele gotowych systemów, z których korzystają małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Za ich wdrożenie odpowiadają wykwalifikowani specjaliści, a proces ten nierzadko trwa wiele miesięcy. Poniżej zamieszczono kilka przydatnych wskazówek dotyczących organizacji. 

Automatyzacja hali produkcyjnej 

W nowoczesnych magazynach produkcyjnych dąży się do ograniczenia czynnika ludzkiego. Wszystko po to, by usprawnić pracę, a także zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprawidłowości. Jest to rozwiązanie, które szczególnie dobrze sprawdza się w obiektach, gdzie panują niesprzyjające warunki pracy. Przykładem są chłodnie, które ze względu na niskie temperatury utrudniają realizację czynności roboczych. 

Dla firm specjalizujących się w dystrybucji liczy się tempo. Automatyzacja wspomaga szybką kompletację, bezbłędną realizację zamówień czy wysyłkę. Warto wspomnieć również o automatyce magazynowej – z tej opcji chętnie korzystają przedsiębiorstwa, którym brakuje przestrzeni do przechowywania. W przypadku ograniczonego budżetu zalecana jest optymalizacja procesów logistycznych w funkcjonującym już obiekcie. Zdarza się, że jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest powiększenie kubatury (np. poprzez wzniesienie przyprodukcyjnej hali namiotowej spełniającej kryteria przemysłu).

Usprawnienie procesów logistycznych

Zwiększenie wydajności procesów logistycznych odbywa się na wiele sposobów. Największą popularnością cieszą się systemy WMS oraz ERP. Zostały one „przetestowane” przez mnóstwo przedsiębiorstw, co zwiększa szansę na sukces. Oczywiście oba warianty muszą zostać przystosowane do specyfiki konkretnego obiektu. 

System WMS polega na m.in. stworzeniu mapy produktów, półproduktów, surowców. Wszystko po to, aby poruszanie się po magazynie stało się intuicyjne, a zarazem szybsze. Każdy typ ładunku posiada wyznaczoną, niezmienną strefę. Konieczne jest także ustalenie najważniejszych zasad dotyczących m.in. przyjmowania i wydawania materiału, obsługi kodów kreskowych, optymalizacji stanów magazynowych. Faktem jest, że system WMS pozwala uniknąć licznych błędów w procesach magazynowych. Jest to skuteczny sposób na ograniczenie kosztów magazynowych oraz efektywniejsze wykorzystanie posiadanej przestrzeni. 

System ERP opiera się na podobnych zasadach, lecz nadrzędnym celem jest zintegrowanie magazynu z linią produkcyjną. Wariant ten obejmuje zarządzanie wszystkimi procesami zachodzącymi w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Znakomicie sprawdza się przede wszystkich w dużych firmach.

Funkcjonalne wyposażenie magazynu 

Magazyn produkcyjny wymaga zainwestowania w funkcjonalne i wytrzymałe wyposażenie, które będzie zgodne z realnymi potrzebami przedsiębiorstwa. Podstawę stanowią instalacje technologiczne, czyli m.in. elektryczne, sanitarne, wentylacyjne, alarmowe. Odpowiadają one za komfort i bezpieczeństwo korzystania z obiektu. Wyposażenie techniczne magazynu dopasowywane jest w sposób indywidualny, tak aby osiągnąć pożądaną wydajność procesów magazynowych.

Prawdziwym strzałem w dziesiątkę są inteligentne systemy transportu magazynowego. Umożliwiają one ograniczenie zużycia zasobów ludzkich. Mowa tutaj o np. wózkach automatycznych, układnicach, przenośnikach paletowych, rolkowych, taśmowych. W zmodernizowanym obiekcie nie powinno również zabraknąć stacji kompletacji. Automaty kompletujące przygotowują zamówienia bez udziału ludzi. W kompletacji dwustopniowej wykorzystywane są sortery – w pierwszym etapie materiał kompletowany jest z większej ilości zamówień, natomiast w drugim jest on sortowany na mniejsze partie.

Pracę w hali produkcyjnej ułatwiają także maszyny pakujące. Pełnią one ogrom funkcji, więc wyposażenie musi zostać dobrane w oparciu o rzeczywiste wymagania. 

 

Przypisy