Koła zębate plastikowe - zastosowanie w przemyśle

Otwarty dostęp Artykuł ekspercki

Koło zębate to element przekładni, a także innych mechanizmów, takich jak sprzęgło zębate czy też pompa zębata. Zbudowane jest z wieńca zębatego(czyli zewnętrznej części koła), piasty oraz łącznika łączącego obie te części. Podstawowy podział kół zębatych to koła walcowate i stożkowe. Ponadto każde z nich dzielimy odpowiednio ze względu na kształt uzębienia.

Koła zębate walcowate:

  • proste,
  • skośne,
  • daszkowe,
  • łukowe,

Koła zębate stożkowe: 

  • proste,
  • skośne,
  • łukowe,

Z czego wykonuje się koła zębate?

Koła zębate powinno wykonywać się z materiałów, które są wytrzymałe. Jest to niezwykle istotne, aby móc zapewnić długotrwałą, stałą i równomierną pracę. Materiały, z których są wykonywane to zazwyczaj: żeliwa, stale stopniowe i węglowe oraz tworzywa sztuczne. W obecnych czasach dużą popularnością cieszą się plastikowe koła zębowe. Oprócz surowca, z którego są wykonywane, ważna jest także precyzja ich wykonania. Od wykonania koła zębatego zależy niezawodność i brak awarii całego układu. 

Plastikowe koła zębate 

Jednym z surowców używanych do wytwarzania kół zębatych jest plastik. W związku z szeroko pojętym rozwojem technologicznym zaczęto korzystać z zamienników wykonywanych z tworzyw sztucznych. Plastikowe koło zębate jest przede wszystkim bardziej ekonomiczne ze względu na dosyć niski koszt produkcji. Ponadto niska masa kół pozwala na ich wykorzystywanie w lekkich i mniej wytrzymałych konstrukcjach. Plastikowe koła zębate używa się więc w mniejszych urządzeniach i takich, które z założenia powinny być dosyć lekkie. Jak się również okazuje, prawidłowo przygotowany plastik jest bardzo wytrzymały i umożliwia prawidłowe wykonanie konkretnych zadań. Najczęściej plastikowe koła zębate znajdują zastosowanie w dronach. Można je także znaleźć w przedmiotach codziennego użytku takich jak blendery, miksery lub roboty kuchenne. Natomiast  bardziej zaawansowane modele wykorzystuje się w branżach militarnej i medycznej. Drony wojskowe są niezbędnym elementem działań treningowo-taktycznych. W medycynie natomiast popularne są w takich urządzeniach jak roboty służące do przeprowadzania operacji. Dzięki mniejszej masie plastikowych kół zębatych w porównaniu do metalowych, możliwa jest o wiele większa precyzja w wykonywanych przez roboty ruchach. 

Koła zębate plastikowe zwiększają także wydajność siłowników w pojazdach i minimalizują hałas. Siłowniki można znaleźć we wszystkich obszarach pojazdu. Szczególnie koła zębate o dosyć skomplikowanej geometrii mają wpływ na przenoszenie ruchu oraz mocy. Wykonanie kół zębatych z igliduru zwiększa wydajność siłowników. Iglidur to tworzywo sztuczne, które charakteryzuje się odpornością na zużycie oraz niezwykłą wytrzymałością. Dzięki niemu możliwa jest płynniejsza praca kół zębatych. Podczas pracy napędu zużywana jest również mniejsza ilość energii. 

Zastosowanie kół zębatych w przemyśle 

Koła zębate znajdują przeznaczenie w wielu sektorach oraz mechanizmach. Ich wszechstronne zastosowanie czyni je jednym z najważniejszych wynalazków. Przykładowo, znajdziemy je w zegarku, ale też w układach napędowych. Są częścią podstawowych urządzeń użytku domowego. Znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Prawidłowo dobrane i działające koła zębate przenoszą ruch równomiernie, nie powodują hałasu, a także charakteryzują się sporymi możliwościami eksploatacyjnymi. W czasach rewolucji przemysłowej stały się głównym elementem nowopowstających maszyn. Jednymi z największych wynalazków tego okresu były silnik parowy i silnik spalinowy. Popularność zastosowania kół zębatych w mechanizmach napędowych nie maleje od lat. Są popularne nawet w nowoczesnych mechanizmach, także takich, które opierają się na elektryczności. 

Koła zębate wykorzystywane są praktycznie w każdej z gałęzi przemysłu. Najczęściej znajdują zastosowanie w branży motoryzacyjnej, kombajnach, traktorach czy też wózkach widłowych. Ponadto świetnie sprawdzają się w kolejnictwie. Mają swój udział w produkcji wielu towarów. Ze względu na liczne zalety, koła zębate są praktycznie niezastąpione. 

Przypisy