Studium Przypadku - Metody transportu różnorodnych opakowań artykułów żywnościowych przy użyciu wszechstronnego systemu próżniowego

Otwarty dostęp

Jak ulepszono system przenoszenia różnych rodzajów opakowań foliowych dzięki wszechstronnemu mechanizmowi robota próżniowego w przedsiębiorstwie klienta z branży przemysłu spożywczego? Wcześniej, przyssawki miały trudności z przenoszeniem folii – albo przyczepiały się do kilku jednocześnie, albo w ogóle nie działały prawidłowo. Dzięki wprowadzonym modyfikacjom, firma Pneumat znacząco poprawiła efektywność całego procesu. Obecnie, jedno urządzenie sprawnie obsługuje różne rodzaje opakowań.

W wielu fabrykach spożywczych mamy do czynienia z szeroką gamą produktów, które są zapakowane w różnorodne materiały, o odmiennych wymiarach czy kształtach. To sprawia wyzwanie w procesie przenoszenia - od linii produkcyjnej do opakowań zbiorczych. Tradycyjnie wykorzystywane metody przenoszenia polegają na zastosowaniu systemu podciśnienia z różnymi ssawkami, indywidualnie dostosowywanymi do każdego produktu. Choć skuteczne, takie podejście jest drogie i wymaga częstych zmian w procesie. Ale jest alternatywa, która eliminuje potrzebę ciągłej wymiany ssawek, optymalizując proces transportu. Zapraszamy do lektury artykułu autorstwa Pneumat System, w którym przedstawiamy skuteczne rozwiązanie tego problemu.

Klient firmy Pneumat poszukiwał wszechstronnego narzędzia zdolnego do obsługi wielu typów opakowań. Dotychczasowe metody były nieskuteczne i nie spełniały jego wymagań.

Stan początkowy przed wdrożeniem Klienta

Fabryka spożywcza wytwarza różnorodne produkty. Dla każdego produktu przewidziano specyficzne opakowanie, o odmiennych wymiarach i formie. Z linii produkcyjnej do opakowań zbiorczych przenoszenie odbywa się dzięki robotowi wykorzystującemu próżniowy system z przyssawką o średnicy 2 cm. Wykorzystywana jest jedna przyssawka do transportu wszystkich odmian opakowań foliowych. Bywają sytuacje, gdy robot nie przenosi opakowania, przenosi ich za dużo, czy też opakowania oddzielają się od przyssawki podczas ruchu urządzenia.

Optymalizacja procesu - po wdrożeniu firmy Pneumat.

Postanowiliśmy wprowadzić system podciśnieniowy z wykorzystaniem dwóch przyssawek. Ta innowacja okazała się kluczem do sukcesu. Wykorzystując niewielkie elementy dodatkowe, które umożliwiły jednoczesną pracę obu ssawek, osiągnęliśmy stabilne przenoszenie opakowań niezależnie od ich rodzaju. Robot przenosi opakowania indywidualnie, a one nie oddzielają się podczas ruchu. Co więcej, zauważyliśmy wzrost wydajności i sprawności całego procesu. Wszystkie typy opakowań są przenoszone przez ten sam system, eliminując potrzebę wymiany ssawek. Zastosowane rozwiązanie pozwoliło na pełną automatyzację procesu, który teraz odbywa się bez ingerencji człowieka.

Reasumując, zaproponowane i wdrożone rozwiązania pozwoliły zoptymalizować i zautomatyzować proces, zapewniły kontrolę jakości, zwiększyły efektywność i co ważne - były to dedykowane, dopasowane do Klienta rozwiązania, skrojone indywidualnie do potrzeb przez firmę Pneumat.

Gdzie indziej może się przydać ten mechanizm?

Robot z systemem wielu ssawek doskonale odnajdzie się w wszelkich zastosowaniach, gdzie istnieje potrzeba uniwersalnego przenoszenia zróżnicowanych przedmiotów. Idealnie wpisuje się w potrzeby zakładów przetwórczych, branży opakowaniowej, sektora kosmetycznego, farmaceutycznego, motoryzacyjnego, budowlanego oraz wielu innych. Jest oczywiste, że działania systemu, poza rodzajem przenoszonego przedmiotu oraz ilością i typem ssawek, kształtują również takie czynniki jak moc pompy próżniowej, zakres ruchów robota oraz inne specyfiki danego zastosowania. Pneumat System oferuje nie tylko przyssawki i pompy próżniowe, ale cały zakres sprzętu i osprzętu próżniowego. Eksperci Pneumat pomogą nie tylko w doborze, ale i zaprojektują dopasowane rozwiązania podciśnieniowe dla danej aplikacji, branży, fabryki.

Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami ds. Techniczno-Handlowych z firmy Pneumat., by uzyskać profesjonalne wsparcie w wyborze strategii dla Twojego przedsiębiorstwa. Odwiedzimy Cię na miejscu, doradzimy w usprawnieniu kluczowych procesów, zredukowaniu wydatków oraz podniesieniu produktywności działania. Zachęcamy do kontaktu, więcej na www.pneumat.com.plPrzypisy