Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp

9 kwietnia 2021

Ścieżka do automatyzacji

0 326

Firma C+C Krug GmbH, specjalista w dziedzinie galwanotechniki tworzyw sztucznych, wspólnie z firmą SSI SCHAEFER wkroczyła na drogę pół-automatycznych procesów logistycznych. Trzy regały windowe SSI LOGIMAT® , dwa zautomatyzowane pojazdy typu AGV - WEASEL® oraz krótki system transportu pojemników, zapewniają wydajne procesy pomiędzy magazynem a produkcją. Wyposażenie magazynu zostało zaprojektowane z myślą o jego przyszłej rozbudowie.

Firma C+C Krug GmbH, specjalista w dziedzinie galwanotechniki tworzyw sztucznych, wspólnie z firmą SSI SCHAEFER wkroczyła na drogę pół-automatycznych procesów logistycznych. Trzy regały windowe SSI LOGIMAT® , dwa zautomatyzowane pojazdy typu AGV - WEASEL® oraz krótki system transportu pojemników, zapewniają wydajne procesy pomiędzy magazynem a produkcją. Wyposażenie magazynu zostało zaprojektowane z myślą o jego przyszłej rozbudowie.

POLECAMY

Firma C+C Krug GmbH, specjalista w dziedzinie galwanotechniki tworzyw sztucznych, wspólnie z firmą SSI SCHAEFER wkroczyła na drogę pół-automatycznych procesów logistycznych. Trzy regały windowe SSI LOGIMAT® , dwa zautomatyzowane pojazdy typu AGV - WEASEL® oraz krótki system transportu pojemników, zapewniają wydajne procesy pomiędzy magazynem a produkcją. Wyposażenie magazynu zostało zaprojektowane z myślą o jego przyszłej rozbudowie.

Kiedy firma C+C Krug skontaktowała się z firmą SSI SCHAEFER, nowy magazyn był już w trakcie budowy. Był to zatem najwyższy czas, aby zaplanować dla nowego magazynu odpowiednie wyposażenie magazynowe. Przedsiębiorstwo średniej wielkości C+C Krug GmbH z siedzibą w Ottendorf-Okrilla w Saksonii, Niemcy, specjalizujące się w galwanizacji tworzyw sztucznych, zostało założone w 1991 roku. Zaawansowane systemy powlekania realizowane są od konstruowania części, poprzez obróbkę próbek, aż po produkcję seryjną. C+C Krug produkuje systemy powłokowe do wnętrz i na zewnątrz samochodów w wysokim połysku, jak również dostosowane do potrzeb klienta w odcieniach matowych.

Dzięki pozytywnemu rozwojowi rynku w ubiegłym roku, skala produkcji firmy C+C Krug znacznie wzrosła. Zwiększyła się liczba projektów, a tym samym wzrosły również konieczne stany magazynowe. Istniejący magazyn nie mógł już pomieścić niezbędnych zapasów surowców. Wraz z nowym budynkiem planowano zmienić magazyn w celu skrócenia do minimum czasów wyszukiwania towarów oraz kompletacji zamówień. Istniejący system magazynowy nie zapewniał szybkiego dostępu do towarów, co wpływało negatywnie na czas produkcji. Budowa nowego budynku miała załatwić kilka ważnych kwestii. Uzyskanie większej przestrzeni na surowce, znalezienie odpowiednich, nowoczesnych urządzeń magazynowych dla dużej ilości artykułów oraz usprawnienie procesów w magazynie i produkcji - najlepiej przy użyciu półautomatów. Takie były wymagania, które firma C+C Krug przekazała firmie SSI SCHAEFER za pomocą formularza kontaktowego na stronie internetowej.

"Czas reakcji firmy SSI SCHAEFER był wyjątkowo szybki", mówi Christian Krause, kierownik działu logistyki w C+C Krug GmbH. "Zaledwie jeden lub dwa dni po moim zapytaniu otrzymałem telefon od odpowiedzialnego przedstawiciela handlowego, a tydzień później zaplanowaliśmy wizytę na miejscu".

Wkrótce potem przedsiębiorstwa przeszły do fazy projektowej. W tym celu eksperci z firmy SSI SCHAEFER najpierw uzyskali listę komponentów wraz z ich wymiarami, a następnie określili ogólną wielkość systemu. Wśród komponentów znajdujących się w magazynie C+C Krug znajdują się listwy akcentujące, listwy zewnętrzne i inne elementy konstrukcyjne do zastosowania wewnątrz lub na zewnątrz samochodów. Niektóre elementy składowe są towarami masowymi (ok. 1.000 do 2.000 części na mały nośnik ładunku (pojemnik). Wszystkie procesy zostały dokładnie sprawdzone i przeanalizowane, aby się przygotować do ich zoptymalizowania za pomocą odpowiednich technologii intralogistycznych, bowiem np. nie dotarcie na czas surowca do stanowiska produkcyjnego powoduje szkodliwe czasy przestoju. SSI SCHAEFER przedstawił klientowi trzy różne koncepcje logistyczne, oparte na rozwiązaniach: ręcznym, półautomatycznymi zautomatyzowanym. Firma C+C Krug zdecydowała się na rozwiązanie składające się z trzech regałów windowych SSI LOGIMAT, systemu transportu pojemników i kartonów, dwóch zautomatyzowanych pojazdów typu AGV WEASEL oraz dwóch stanowisk transferowych. Koncepcja magazynu została zaprojektowana z myślą o jego rozbudowie na różnych etapach budowy.

Trzy regały windowe SSI LOGIMAT (VLM) znajdują się po stronie czołowej hali o powierzchni ok. 620m², zapewniając wydajne i niezawodne procesy - jest tam wystarczająco dużo miejsca na kolejne dziewięć do dziesięciu regałów windowych do składowania małych części (do zamontowania w przyszłości). Firma C+C Krug nastawiła się na stopniową modernizację. "Chcemy, aby inwestycja dla każdego etapu rozbudowy była łatwa do opanowania oraz nauki obsługi nowoczesnych systemów, tak abyśmy mogli planować kolejne etapy zgodnie z nowymi wymaganiami", wyjaśnia pan Krause. Wybierając regał windowy SSI LOGIMAT, C+C Krug otrzymuje hybrydowe rozwiązanie do magazynowania i kompletacji. Regał windowy przypomina dużą szafę szufladową z dwoma rzędami tacek - jednym z przodu i jednym z tyłu. Kompletacja odbywa się zgodnie z zasadą "towar do człowieka". Pomiędzy dwoma rzędami znajduje się winda, która wyciąga żądane tace i wystawia je do obsługi w oknie dostępowym. Tym co czyni system tac szczególnie interesującym jest między innymi optymalne wykorzystanie wysokości hali.

Między regałem windowym a sufitem pozostaje niewiele miejsca. Wysokość „szafy” można dostosować do indywidualnych potrzeb, dzięki czemu SSI LOGIMAT idealnie pasuje do hali w Ottendorf-Okrilla, która ma 8 m wysokości. Każda z „szaf” jest wyposażona w 39 tac o wymiarach 3.625 mm x 815 mm. "Regał windowy wyróżnia się kompaktową konstrukcją, co umożliwia składowanie produktów na najmniejszej możliwej powierzchni" - mówi Rico Bär, przedstawiciel handlowy SSI SCHAEFER. "Dzięki temu odległości, które muszą pokonywać pracownicy, znacznie się zmniejszają". Asortyment produktów firmy C+C Krug obejmuje około 200 pozycji, przy czym liczba ta stale rośnie. Około 50% tych artykułów można umieścić w regałach windowych. Kolejny etap rozbudowy obejmie magazynowanie pozostałych produktów.

Jako dodatkowe opcje regału windowego firma C+C Krug wybrała mechanizm zamykający okno d...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 numerów czasopisma "Menedżer Produkcji"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dodatkowe dokumenty do pobrania i samodzielnej edycji
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy