Nowa generacja przemysłowych czujników 3D – innowacyjne O3D od ifm electronic

Otwarty dostęp

Czujniki 3D to przydatne rozwiązanie w wielu procesach związanych z nowoczesnym przemysłem. Urządzenia tego typu pozwalają na wykonywanie różnych pomiarów – zależnie od konfiguracji mogą kontrolować kompletność, określać objętość oraz sortować obiekty. Co warto wiedzieć na ten temat?

Czym są i jak działają czujniki 3D?

Czujniki 3D to niewielkie urządzenia służące do realizacji pomiarów z wykorzystaniem obrazów 3D. Ich kluczowe zalety to precyzja i szybkość działania, która bezpośrednio wynika ze sposobu funkcjonowania tego typu sensorów.

REKLAMA

​​

Aby uzyskać informacje o mierzonym obiekcie, czujnik w pierwszej kolejności przesyła sygnał podczerwieni, generowany z wewnętrznego lub zewnętrznego źródła. Ten jest następnie odbijany przez powierzchnię, po czym trafia z powrotem do czujnika. Urządzenie zbiera dane dotyczące czasu propagacji wiązki światła podczerwonego – taka technika jest określana nazwą Time-of-Flight (ToF), co dosłownie oznacza „czas lotu”. Użycie podczerwieni sprawia, że działanie sensora jest niezależne od koloru i odporne na światło obce.

Wykorzystanie technologii ToF sprawia, że czujniki 3D mogą być wykorzystane do wielu zadań związanych z przemysłem. Sensory tego rodzaju są w stanie nie tylko wykrywać wymiary przedmiotów, lecz także mierzyć poziom ciał stałych (w tym nieprzezroczystych ciał stałych) i materiałów sypkich w zbiornikach. Kolejne obszary zastosowania to m.in. wsparcie pracy robotów produkcyjnych, depaletyzacja czy monitorowanie kompletności.

Czujniki 3D w monitorowaniu kompletności

Jednym z licznych zastosowań nowoczesnych czujników 3D w przemyśle jest wspomniane już monitorowanie kompletności. Przy realizacji zadań tego typu sensor kontroluje jednostkę opakowaniową, porównując jej wymiary z danymi wprowadzonymi przez użytkownika. Dzięki temu można od razu wykryć ewentualne przepełnienie czy niedostateczne napełnienie opakowania, jak również automatycznie monitorować bieżącą pozycję produktu. W efekcie można uniknąć niekompletnych dostaw, które często podlegają zwrotowi, co generuje dodatkowe wydatki. Warto przy tym podkreślić, że czujnik 3D jest znacznie wygodniejszy w obsłudze niż konwencjonalne sensory, a ponadto jego działanie można z łatwością dostosować do zmian rozmiarów lub typów opakowań.

Najbardziej zaawansowane czujniki 3D zapewniają dostęp do wielu przydatnych funkcji, zwiększających skuteczność monitorowania kompletności. Jedną z nich jest automatyczna korekta położenia, która pozwala dostosować działanie sensora do aktualnej pozycji mierzonego przedmiotu. To sprawia, że korzystanie z takich rozwiązań jest nie tylko korzystne dla wydajności procesu produkcji i realizacji zamówień, lecz także bardzo proste – praca z czujnikiem opiera się na ciągłej, bieżącej wymianie informacji z użytkownikiem.

Funkcje nowoczesnych czujników 3D

Aby czujniki 3D mogły odpowiednio spełniać swoją funkcję, muszą być dostosowane do potrzeb użytkowników. Warto zadbać przede wszystkim o dokładną kontrolę nad parametrami pracy – w tym celu przydatne będzie rozbudowane oprogramowanie. Z tego względu warto zwrócić uwagę na nowoczesne czujniki, które są dostępne wraz z dedykowanymi platformami umożliwiającymi podgląd obrazu w czasie rzeczywistym, konfigurację poszczególnych parametrów czy przycinanie danych 3D. Nie bez znaczenia są też rozwiązania związane z automatyzacją działania czujnika – mowa m.in. o samoczynnym dostosowywaniu położenia. Tego typu technologie są stosowane w urządzeniach firm takich jak ifm.

ifm O3D300 – niezawodne rozwiązanie dla przemysłu

Firma ifm opracowała nową generację innowacyjnych czujników 3D – O3D, służących zwiększeniu wydajności w automatyce przemysłowej. Jednym z nich jest czujnik 3D O3D300, który polecany jest dla różnych firm zajmujących się produkcją czy dostawami w przemyśle. Jest to nowoczesne, zaawansowane urządzenie wyposażone w wiele przydatnych funkcji, których zastosowanie przekłada się na niezawodność pomiaru. Z jego użyciem można m.in. zmierzyć objętość, wysokość, szerokość, długość i orientację przedmiotów. Do tego dochodzi również opcja bezdotykowego wymiarowania obiektów. Wszystko to łączy się z wysoką precyzją pomiarów, dzięki czemu zadania takie jak monitorowanie kompletności za pomocą czujnika O3D przebiegają z najwyższą efektywnością. Urządzenie przesyła dane za pośrednictwem łącza Ethernet, co pozwala na łatwą integrację z innymi sprzętami w procesie produkcyjnym.

Przypisy