Metody łączenia metali - przegląd

Otwarty dostęp

Nitowanie to technika łączenia elementów metalowych, która mimo upływu lat i pojawienia się nowych rozwiązań, nadal jest stosowana w wielu dziedzinach przemysłu. W porównaniu do spawania, wykazuje szereg zalet czyniących z niego w różnych przypadkach najlepszy wybór. Jakie korzyści przemawiają za wyborem tej technologii?

Szybkość i wydajność

Jedną z kluczowych zalet nitowania jest szybkość całego procesu. Szczególnie istotne okazuje się to w zastosowaniach, w których czas ma priorytetowe znaczenie – zwłaszcza w przypadku montażu seryjnego. Nitowanie jest mniej skomplikowane niż spawanie, dzięki czemu pozwala na skrócenie czasu prac montażowych.

Uniwersalność

Nitowanie daje większe możliwości, jeśli chodzi o rodzaje łączonych materiałów. W odróżnieniu od spawania, poprzez nitowanie można skutecznie połączyć ze sobą elementy wykonane np. ze stali, aluminium czy miedzi.

Łatwość obsługi i niskie koszty produkcji

Proces nitowania jest stosunkowo łatwy do opanowania – nawet dla mniej doświadczonych operatorów. W porównaniu do spawania wymaga mniej zaawansowanego sprzętu , co z kolei -przekłada się na obniżenie kosztów produkcji, szkoleń i zatrudnienia specjalistów. Nity i narzędzia do nitowania są ponadto szeroko dostępne (np. na https://norsteel.pl) oraz stosunkowo tanie.

Ograniczony wpływ na łączone materiały

W nitowaniu materiały są mniej narażone na wpływ wysokich temperatur, które występują podczas spawania. Spawanie z kolei może wpływać na ich strukturę i właściwości mechaniczne. Nitowanie, jako proces odbywający się na zimno, eliminuje ryzyko osłabienia struktury materiałów. Okazuje się to istotne zwłaszcza w przypadku metali o specyficznych właściwościach – np. aluminium, które pod wpływem spawania często staje się bardziej podatne na uszkodzenia.

Jego zastosowanie szczególnie rekomendowane jest tam, gdzie priorytetem są szybkość, uniwersalność, łatwość obsługi oraz redukcja negatywnego wpływu na właściwości łączonych materiałów. Mimo konkurencji ze strony spawania, nadal jest używane w takich branżach jak lotnictwo, budownictwo czy produkcja sprzętu AGD.

Przypisy