Kody QR na opakowaniach kartonowych – sposoby na ich umieszczenie

W NAJNOWSZYM WYDANIU

Kody QR na opakowaniach kartonowych otwierają nowe możliwości dla biznesu i konsumentów, ułatwiając dostęp do informacji i wzbogacając doświadczenie zakupowe. Są one potężnym narzędziem, które pozwala markom na budowanie relacji z klientami. W poniższym artykule przedstawiamy, jak różnorodne techniki umieszczania kodów QR są wykorzystywane przy wysyłce towarów. Omówimy też, do jakich miejsc na stronie najczęściej odsyłają kody QR i co dzięki temu można uzyskać.

Dlaczego warto stosować kody QR na opakowaniach kartonowych?

Zastosowanie kodów QR na opakowaniach przynosi szereg korzyści dla biznesu. Przedsiębiorstwa w prosty sposób mogą zwiększyć lojalność klientów, a także monitorować status przesyłki. Kody QR umożliwiają szybkie przekierowanie klientów do źródeł zawierających ważne informacje (np. strony produktowe, instrukcje obsługi czy wsparcie posprzedażowe). Dzięki temu komunikacja z klientami jest bardziej efektywna. Interaktywne elementy, takie jak kody QR, zachęcają użytkowników do aktywnego uczestnictwa w poznawaniu produktu. Mogą one prowadzić do stron z konkursami, ankietą z prośbą o opinię czy fanpage’y. Każde zeskanowanie kodu QR to cenna informacja zwrotna dla firmy, która może być wykorzystana do analizy zachowań konsumentów. Informacje te pozwalają na optymalizację strategii marketingowych, dostosowanie treści oraz lepsze planowanie kampanii promocyjnych.

REKLAMA

​​

Sposoby umieszczania kodów QR na opakowaniach

Umieszczanie kodów QR na opakowaniach to proces, który może być realizowany na wiele sposobów, w zależności od potrzeb marki, charakterystyki produktu oraz celów, jakie mają być osiągnięte poprzez użycie kodu.

Bezpośredni nadruk na opakowaniu

Jest to jedna z częściej wybieranych form umieszczania kodów QR na opakowaniach. Nadruk gwarantuje odpowiednią widoczność kodu i łatwość skanowania. Opakowania kartonowe z nadrukowanym kodem QR można zamówić bezpośrednio u producenta. Po uzgodnieniu szczegółów, producent będzie w stanie wyprodukować serię kartonów z kodami wygenerowanymi specjalnie dla określonej firmy.

Zapytaj producenta opakowań Grembox o kartony z kodami QR.

Naklejki z kodami QR

Naklejki są idealnym rozwiązaniem, gdy potrzebujemy dodać kod QR do już istniejących opakowań. Jest to również dobra opcja dla małych partii produktów lub w przypadkach, gdy kod QR ma służyć promocji tymczasowej. Naklejki mogą być łatwo aplikowane w różnych miejscach opakowania, co daje elastyczność w projektowaniu. Naklejki z kodami QR można zamawiać bądź drukować samodzielnie. Popularnym sposobem jest wykorzystywanie drukarek ręcznych, które świetnie sprawdzają się również do etykietowania.

Wkładki z kodem QR

Korzystanie z wkładek z kodami QR jest podobne do korzystania z naklejek. Główna różnica polega na tym, że wkładki stosuje się do umieszczania ich wewnątrz opakowania. Mają one zazwyczaj formy ulotek. Dzięki temu można poinformować klienta, czego może spodziewać się po zeskanowaniu kodu. Wkładki mogą zawierać również inne ważne informacje, np. dotyczące produktu lub podziękowania za dokonanie zakupu. Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie estetyki opakowania bez konieczności modyfikowania jego zewnętrznego wyglądu. 

Na jakich opakowaniach kartonowych stosuje się kody QR?

Kody QR można stosować na szerokim spektrum opakowań kartonowych, które służą różnym celom i branżom. W każdym z tych przypadków, kody QR dodają wartość do wysyłki, umożliwiając dostarczenie klientowi dodatkowych informacji o produkcie lub marce. Przykłady opakowań kartonowych, na których stosuje się kody QR:

  • Kartony klapowe do wysyłki – jest to najbardziej popularny rodzaj kartonów do wysyłki. Na kartonach klapowych warto umieszczać kody QR bezpośrednio prowadzące klientów do strony internetowej lub fanpage’y w social mediach
  • Kartony fasonowe – mają podobne zastosowanie co kartony klapowe, ale są też stosowane do pakowania upominków biznesowych. W związku z tym kody QR na opakowaniach fasonowych Grembox mogą przekierowywać nie tylko do strony głównej sklepu, ale np. do zakładki „współpraca”.
  • Kartony na pizzę – to również odpowiednie miejsce do zamieszczania kodów QR. Warto umieszczać je u góry na klapie, by były dobrze widoczne. Kody QR na kartonach na pizzę ze sklepu Grembox.pl mogą prowadzić bezpośrednio do menu, fanpage’a lub miejsca, w którym klienci będą mogli zostawić opinię.

 

Wymienione opakowania to te, które najczęściej stosuje się do zamieszczania kodów QR. Tak naprawdę mogą być one umieszczone na każdym rodzaju opakowania kartonowego. Główna zasada jest taka, że kod QR powinien być umieszczony w miejscu łatwo widocznym i dostępnym, tak aby użytkownicy nie mieli problemów ze zeskanowaniem go. Należy unikać ukrywania kodu w miejscach trudno dostępnych (np. na spodzie kartonu) lub na zakrzywionych powierzchniach opakowania (kodu nie będzie można wtedy zeskanować).

Strategiczne wykorzystanie kodów QR w branżach e-commerce

Kody QR na opakowaniach kartonowych to narzędzie, które przynosi korzyści zarówno dla przedsiębiorstw, jak i ich klientów. Kody QR umożliwiają zwiększenie lojalności i zaangażowania odbiorców poprzez łatwy dostęp do bogatych treści cyfrowych. Oferują przedsiębiorstwom możliwość śledzenia przesyłek i optymalizacji strategii marketingowych na podstawie zebranych danych. Różne metody umieszczania kodów QR – od nadruku bezpośredniego, przez naklejki, po wkładki – dają firmom elastyczność w ich aplikacji, dopasowaną do specyfiki produktu i rodzaju opakowania. Niezależnie od branży, kody QR przyczyniają się do poprawy komunikacji marki z klientem. Kluczem do sukcesu jest strategiczne umiejscowienie kodów w łatwo widocznych i dostępnych miejscach, co maksymalizuje szanse na ich skanowanie. Wykorzystując kody QR, firmy mogą nie tylko podnieść wartość swoich produktów, ale również znacząco poprawić doświadczenie zakupowe swoich klientów.

Przypisy