Jak wybrać wózek paletowy? Najważniejsze czynniki

Otwarty dostęp

Przed zakupem wózka paletowego warto zapoznać się z głównymi kategoriami tego rodzaju sprzętu oraz dowiedzieć się więcej o jego specyfikacji. Pozwoli to uniknąć nietrafionych inwestycji i przepłacania za niepotrzebne elementy i funkcje. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka do przewożenia palet.

Wózek paletowy elektryczny czy ręczny?

Przed podjęciem decyzji o zakupie wózka paletowego warto zapoznać się z ich podstawowymi typami. Wyróżnia się:

REKLAMA

​​

  • ręczne wózki paletowe — to najczęściej używana grupa wózków paletowych. Na ich popularność wpływają niewątpliwie niska cena oraz wszechstronność zastosowań. Doskonale sprawdzają się zarówno na małej, jak i dużej powierzchni magazynowej;
  • prowadzone elektryczne wózki paletowe — cechują się łatwością obsługi i korzystnie wpływają na efektywność pracy. Nadają się do transportu poziomego, załadunku i rozładunku oraz kompletowania zamówień;
  • elektryczne wózki paletowe z platformą — pozwalają przewozić ciężkie ładunki z dużą prędkością. Doskonale spisują się w czasie długiego i intensywnego użytkowania;
  • elektryczne wózki paletowe z osłonami — umożliwiają wygodne i bezpieczne transportowanie ładunków na duże odległości. Mimo dużego rozmiaru są bardzo mobilne i łatwe do manewrowania.

W zależności od specyfiki Twojej działalności i dostępnego budżetu zdecyduj się na jeden z wymienionych wariantów. Producenci wózków paletowych, m.in. Toyota, oferują szeroki wybór urządzeń z różnych półek cenowych.

Jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze wózka paletowego?

Podczas wyboru wózka paletowego należy uwzględnić jego parametry techniczne. Do najważniejszych należą: udźwig maksymalny, wysokość podnoszenia i długość wideł oraz rodzaj kół.

Udźwig maksymalny

Wózki paletowe przeważnie pozwalają na przewożenie ładunków o masie nieprzekraczającej 2-3 t. Przed zakupem zwróć uwagę na udźwig maksymalny danego modelu, aby odpowiednio dopasować moc urządzenia do potrzeb firmy.

Wysokość podnoszenia wideł

Maksymalna wysokość wideł może osiągać różne wartości. Standardowe modele wózków paletowych umożliwiają podnoszenie ładunków na ok. 200 mm.

Długość wideł

W ofercie producentów wózków widłowych znajdziesz modele z długością wideł wahającą się od 800 do 2500 mm. Wraz ze wzrostem tej wartości zwiększa się udźwig urządzenia i jednocześnie spada jego zwrotność.

Wytrzymałość kół

Koła wózka paletowego są narażone na bardzo duże obciążenia, dlatego muszą być wykonane z trwałego materiału, np. nylonu lub poliuretanu. Można również wybrać koła bieżnikowane. Są przeznaczone do przemieszczania się po mokrej nawierzchni. 

Dobry wózek paletowy, czyli jaki?

Dobry wózek paletowy powinien w pełni odpowiadać potrzebom pracowników. W przypadku przedsiębiorstw przewożących ładunki na niewielkie odległości z małą częstotliwością w zupełności wystarczy urządzenie ręczne. Z kolei w wielkopowierzchniowych halach magazynowych, gdzie jest wymagane częste transportowanie towaru, lepiej zainwestować w wózek paletowy elektryczny. Ponadto warto zwrócić uwagę na parametry techniczne urządzenia, takie jak udźwig maksymalny czy typ kół, i dostosować je do potrzeb działalności.

Przypisy