Przekazujemy w Państwa ręce trzydziesty szósty numer czasopisma „Pracownik Fizyczny”. Przedstawiamy problemy, które występują na hali produkcyjnej oraz możliwości ich rozwiązywania. Zależy nam na praktycznej wartości naszego dwumiesięcznika, ponieważ chcemy, by okazał się on przydatny w codziennej pracy.
Wewnątrz numeru znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
W Polsce istnieje poważny problem z zatrudnianiem utalentowanych pracowników. Zapomina się o konieczności indywidualnego podejścia do każdej zatrudnionej osoby i zarządzaniu talentami. Ponadto utrudnienie stanowi ograniczona liczba utalentowanych osób. By przeciwdziałać tendencjom wpływającym negatywnie na liczbę talentów, należy skupić się na wdrożeniu odpowiedniego programu zarządzania talentami. Kluczem do sukcesu jest zmiana podejścia do pracowników już na poziomie rekrutacji, a następnie dostosowanie zadań do ich zdolności, a nawet monitorowanie ich efektywności. Program zarządzania talentami szerzej omawiamy w artykule pt. „Talent pod kontrolą”.
W rubryce „Okiem inspektora” znajdą Państwo artykuł dotyczący urlopu na żądanie, a dokładnie sytuacji, w których można go odmówić. Ogólne zasady wskazują, że urlop na żądanie przysługuje każdemu pracownikowi w wymiarze czterech dni w roku kalendarzowym. W wyjątkowych i usprawiedliwionych przypadkach urlop na żądanie może zostać odrzucony. Mowa tu o sytuacji, w której jest on sprzeczny z zasadą dbałości o dobro zakładu pracy bądź zasadami współżycia społecznego. Anna Wolińska omawia to zagadnienie posługując się odpowiednimi przykładami.
Choć praca w niedziele jest niedozwolona zgodnie z art. 151(9) Kodeksu pracy oraz ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy, istnieją wyjątkowe przypadki, w których jest ona możliwa. Mowa tu m.in. o pracy w rolnictwie i hodowli, transporcie i komunikacji czy w ruchu ciągłym. Ponadto, praca w niedzielę może być zalegalizowana przede wszystkim przez wprowadzenie pracy zmianowej lub właśnie systemu pracy w ruchu ciągłym. Więcej szczegółów na ten temat znajdą Państwo w artykule Anny Zwolińskiej.
Zachęcamy do zapoznania się z opracowaniem pt. „Na szkoleniach rozwój się nie kończy”. Przypominamy, że dla większości pracowników najważniejsze w pracy jest nie wynagrodzenie, a możliwość rozwoju. I choć powszechnie to szkolenia uważane są za najlepszą drogę do nabywania nowych umiejętności, istnieje wiele innych, skutecznych narzędzi, które to umożliwiają. Jednym z nich są konferencje branżowe, będące ciekawą alternatywą dla tradycyjnych szkoleń. Co więcej, konferencje branżowe można łączyć z warsztatami praktycznymi.
Rozmowa o podwyżkę jest krępująca zarówno dla pracownika, jak i kierownika. Przełożeni zazwyczaj nie mają na nią czasu, często też postrzegają zachowanie pracowników jako roszczeniowe lub nie chcą angażować się w sprawę, gdy o podwyżkach decyduje ktoś inny. Rozmowa o podwyżkę nie powinna być jednak zaskakująca dla kierownika i warto, by był on do niej odpowiednio przygotowany. W opracowaniu Agnieszki J. Kowarskiej znajdą Państwo użyteczne wskazówki na temat jej prowadzenia.