Przekazujemy w Państwa ręce trzydziesty trzeci numer czasopisma „Pracownik Fizyczny”. Przedstawiamy problemy, które występują na hali produkcyjnej oraz możliwości ich rozwiązywania. Zależy nam na praktycznej wartości naszego dwumiesięcznika, ponieważ chcemy, by okazał się on przydatny w codziennej pracy.
Wewnątrz numeru znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
Tym razem na łamach naszego czasopisma przedstawiamy cechy idealnego szefa. To istotna kwestia, ponieważ zwykle od kierownictwa w firmie zależy decyzja pracowników o pozostaniu w niej. Agnieszka Bożek w artykule pt. „Przepis na doskonałego szefa” pisze, że „idealny szef powinien umieć pogodzić zachowania charakterystyczne dla autokratycznego i demokratycznego stylu zarządzania, być zarówno wymagającym decydentem, jak i przyjacielskim doradcą”. Zachęcamy do lektury!
Tematem aktualnego wydania „Pracownika Fizycznego” jest rekrutacja pracowników. W związku z tym przedstawiamy aż trzy artykuły dotyczące tego zagadnienia. W tekście pt. „Bez(błędna) rekrutacja” wskazujemy błędy, które można popełnić podczas rekrutacji pracowników i podpowiadamy, jak właściwie się do niej przygotować.
Ważnym elementem rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna, która następuje po weryfikacji danych i przeprowadzeniu ewentualnych testów. Warto, by kierownik dokładnie się do niej przygotował. Rozmowa kwalifikacyjna powinna opierać na jasnych i zrozumiałych pytaniach, możliwe jest także zlecenie kandydatowi zadań do wykonania w jej trakcie.
Polecamy także artykuł pt. „Kłamstwo w CV”. Kandydaci często zawyżają swoje kwalifikacje, chcąc wyróżnić się na tle konkurencji. Robią to również ze względu na nierealne wymagania opisywane w oczekiwaniach pracodawcy. Kłamstwo w CV jest jednak oszukiwaniem potencjalnego pracodawcy i należy z nim walczyć. Beata Chorągwicka-Majstrowicz przedstawia sposoby, dzięki którym można uniknąć zatrudnienia kłamcy.
W rubryce „Okiem inspektora” znajdą Państwo artykuł pt. „Przedawnienie roszczeń ze stosunku pracy”. Jak wskazuje autorka „roszczenie jest to uprawnienie do żądania od oznaczonej osoby zachowania się w określony sposób. O osobie, której przysługuje roszczenie, mówimy, że jest wierzycielem, natomiast osoba zobowiązana do zaspokojenia roszczenia określana jest jako dłużnik”. Bieg przedawnienia rozpoczyna się w dniu, w którym przedawnienie stało się wymagalne. Anna Wolińska szczegółowo omawia przedawnienie roszczeń ze stosunku pracy prezentując przykłady ilustrujące konkretne sytuacje.
Harmonogram czasu pracy to po prostu grafik czy rozkład czasu pracy oznaczający dni pracy oraz dni wolne, a także godziny rozpoczęcia i kończenia pracy. Tworząc harmonogram czasu pracy należy uwzględnić m.in. przepisy wynikające z prawa pracy. Te oraz inne zasady opisuje Anna Wolińska w artykule pt. „Harmonogramy krok po kroku”.
Pracodawca zobowiązany jest do wypłacania pracownikom nie tylko wynagrodzenia, ale i innych świadczeń, w tym np. odprawy. Prawo do odprawy mają pracownicy zwolnieni z przyczyn ich niedotyczących oraz ci, w których przypadku stosunek pracy wygasł na podstawie wyboru. Ponadto wyróżnia się także odprawę emerytalną, rentową oraz pośmiertną. W tekście pt. „Prawo do odprawy” znajdą Państwo opisy poszczególnych rodzajów odpraw.