Przekazujemy w Państwa ręce trzydziesty czwarty numer czasopisma „Pracownik Fizyczny”. Przedstawiamy problemy, które występują na hali produkcyjnej oraz możliwości ich rozwiązywania. Zależy nam na praktycznej wartości naszego dwumiesięcznika, ponieważ chcemy, by okazał się on przydatny w codziennej pracy.
Wewnątrz numeru znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
Prawa pracownika dotyczą m.in. możliwość ponownego zatrudnienia w określonych przypadkach określonych w „art. 53. k.p. czyli w przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracodawcę, bez winy pracownika” oraz zgodnie z „art.9 ustawy z dnia 13 marca o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 192, ze zm.) – rozwiązanie stosunku pracy w ramach zwolnień grupowych”. W artykule pt. „Prawo pracownika do ponownego zatrudnienia” Anna Wolińska omawia poszczególne przypadki, w których prawo to obowiązuje.
Pracodawca ma prawo do kontrolowania pracownika w celu zabezpieczenia swoich interesów, z kolei pracownik powinien wyrazić zgodę na podporządkowanie się pracodawcy co do pracy pod kierownictwem w wyznaczonym miejscu i czasie. Należy jednak pamiętać, że kontrola pracowników powinna ograniczać się do procesu pracy i realnych potrzeb. Ponadto pracownicy muszą być świadomi jej zastosowania i musi być ona zgodna z zasadami ochrony danych osobowych. Te oraz inne kwestie opisano w artykule pt. „Granice kontroli pracownika”.
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników należy do obowiązków pracodawcy. Niestety, wielu z nich obawia się odejścia przeszkolonych pracowników. Należy liczyć się z taką możliwością, lecz nie warto rezygnować z inwestycji w ich rozwój. Samo podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników może wynikać z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. Anna Wolińska w rubryce „Okiem eksperta” szczegółowo omawia to zagadnienie.
Pracodawcy zapominają o tym, że pracownik tymczasowy musi zostać właściwie zaadaptowany do pracy. Poznanie funkcjonujących w niej zasad, struktury czy personelu pozwala takiej osobie na sprawne funkcjonowanie w nowej rzeczywistości. Właściwie przeprowadzony proces wdrożenia może wykluczyć większość problemów, na które skarżą się pracodawcy decydujący się na zatrudnienie pracownika tymczasowego. W niniejszym numerze podpowiadamy, co zrobić, by adaptacja przebiegała sprawnie i była maksymalnie efektywna.
W aktualnym wydaniu przedstawiamy skuteczną metodę nauczania, czyli experiential learning. To najbardziej efektywny sposób nauczania ludzi dorosłych, dzięki któremu możliwe jest zbudowanie zaangażowania w wykonywane obowiązki oraz osiągnięcie satysfakcji przez samego pracownika. Experiential learning, czyli nauczanie przez doświadczenie wymaga od pracowników myślenia i osobistej refleksji, dlatego wyklucza zarzuty o bezmyślnym wykonywaniu czynności. Więcej szczegółów znajdą Państwo w opracowaniu Zygmunta Dolaty.