Przekazujemy w Państwa ręce trzydziesty drugi numer czasopisma „Pracownik Fizyczny”. Przedstawiamy problemy, które występują na hali produkcyjnej oraz możliwości ich rozwiązywania. Zależy nam na praktycznej wartości naszego dwumiesięcznika, ponieważ chcemy, by okazał się on przydatny w codziennej pracy.
Wewnątrz numeru znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
Polecamy Państwu artykuł pt. „Jak zatrudnić cudzoziemca w firmie produkcyjnej?”. Przypominamy, że w przypadku osób mających obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej i Szwajcarii nie jest konieczne okazywanie zezwolenia na pracę, z kolei dla osób spoza Unii wystarczające jest posiadanie zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego. Osoby zastanawiające się, jak zatrudnić cudzoziemca z Republiki Armenii, Białorusi, Mołdawii czy Federacji Rosyjskiej i Ukrainy, powinny wiedzieć, że gdy pracuje on przez 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12, nie musi mieć zezwolenia na pracę. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo wewnątrz numeru.
Katarzyna Półtoraczyk omawia również działania, które warto podjąć decydując się na zatrudnienie cudzoziemca. Nie należy zapominać o różnicach kulturowych, problemach językowych czy możliwej nieznajomości przepisów polskiego prawa. Warto zapewnić takim osobom wsparcie np. poprzez szkolenia językowe czy na temat kultury polskiej. Choć zapewne część osób na hali produkcyjnej będzie komunikować się w języku angielski, szkolenia językowe mogą być istotnym wsparciem dla cudzoziemców poza zakładem pracy.
W dziale „Okiem inspektora” omawiamy temat, jakim jest delegacja, czyli krajowa podróż służbowa i skupiamy się na jej właściwym rozliczaniu. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że krajową podróżą służbową nazywa się wykonywanie zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub stałe miejsce pracy. Przedstawiamy ten temat z omówieniem różnorodnych przykładów.
Choć praca tymczasowa jest coraz powszechniejszą formą zatrudnienia, wciąż budzi wątpliwości. Pracownicy tymczasowi postrzegani są jako słabiej wykwalifikowani i mniej wydajni. Często ignoruje się konieczność dostosowania sposobu zarządzania do specyfiki pracy tymczasowej. Zachęcamy do lektury pierwszego artykułu z cyklu dotyczącego pracy tymczasowej oraz oczekiwania na jego kolejne odsłony.
Rozmowa o podwyżkę jest dla wielu osób sprawą kłopotliwą, wiążącą się ze stresem i niepewnością. Ponadto zazwyczaj oczekujemy, że to szef wyjdzie z inicjatywą podniesienia naszego wynagrodzenia, przez co czas oczekiwania na nie wydłuża się lub moment ten w ogóle nie następuje. Gdy już jednak dojdzie do rozmowy o podwyżkę, warto się do niej właściwie przygotować. W najnowszym numerze Agnieszka Karasińska-Kupis radzi, na czym warto skupić się podczas rozmowy, ale i czego unikać.