Przekazujemy w Państwa ręce trzydziesty pierwszy numer czasopisma „Pracownik Fizyczny”. Przedstawiamy problemy, które występują na hali produkcyjnej oraz możliwości ich rozwiązywania. Zależy nam na praktycznej wartości naszego dwumiesięcznika, ponieważ chcemy, by okazał się on przydatny w codziennej pracy.
Wewnątrz numeru znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
Efektywne zarządzanie bywa zagrożone przez zachowania pojedynczych pracowników, członków zespołu czy kierowników. W związku z tym Agnieszka Bożek omawia problemy takie jak zdemotywowany pracownik, czy konflikty w zespole. Wskazuje także na rozwiązania, które pozwolą na rozwiązanie trudnych sytuacji i przywrócenie efektywnego zarządzania.
Na drodze do skutecznego zarządzania stoi m.in. próżniactwo społeczne. Praca zespołowa wiąże się z mniejszym zaangażowaniem części osób w wykonywanie obowiązków, niż w przypadku samodzielnej pracy. Próżniactwo społeczne rodzi konflikty i wzajemne oskarżenia między członkami grupy. Ponadto ambitne osoby mogą dostosować się do tych mniej zaangażowanych, co prowadzi do spadku efektywności całej grupy.
Efektywności pracy całego zespołu może też szkodzić sam kierownik. Jednym z często występujących, a przy tym trudnych do zwalczenia problemów jest mikrozarządzanie. Ma ono miejsce, gdy kierownik dokładnie planuje najdrobniejsze czynności wykonywane przez pracowników i skrupulatnie je sprawdza. Mikrozarządzanie nie pozwala podwładnym na podejmowanie samodzielnych decyzji i prowadzi kierownika do przeciążenia obowiązkami. W artykule pt. „Zagrożenia dla efektywnego zarządzania” szeroko omawiamy powyższe zagadnienia.
Polecamy Państwu lekturę artykułu pt. „Wszystko o oddelegowaniu do innej pracy”. Anna Wolińska wskazuje w nim, że warunki zatrudnienia określane są w trakcie umowy o pracę i nie mogą być dowolnie zmieniane przez pracodawcę. Oddelegowanie do innej pracy wymaga wypowiedzenia zmieniającego lub porozumienia zmieniającego. Autorka omawia te możliwości wraz z konkretnymi, ilustrującymi je przykładami.
W niniejszym wydaniu skupiamy się także na powodach, przez które pracownicy odchodzą z pracy. Wskazujemy na czynniki wpływające na nienaturalną rotację i odbijające się negatywnie na kondycji firmy. O złożeniu wypowiedzenia może decydować zła atmosfera, konflikt z przełożonym czy przeciążenie pracą. W przypadku tego ostatniego warto przeanalizować działania pracownika i zastanowić się, czy nie poświęca on zbyt wiele czasu na pewne zadania. Jeśli jednak nie istnieją niedociągnięcia z jego strony, przeciążenie pracą może być wynikiem nadmiaru obowiązków.
„Umowa o zakazie konkurencji może dotyczyć okresu trwania stosunku pracy lub okresu po rozwiązaniu umowy o pracę” – wskazuje Anna Wolińska. W pierwszym przypadku strony mają za zadanie określenie, jaka działalność jest objęta zakazem oraz na jakim obszarze on obowiązuje. Należy pamiętać, że objęta zakazem działalność musi być związana bezpośrednio z działalnością firmy. Z kolei umowa o zakazie konkurencji w drugim przypadku dotyczy pracowników, którzy mają dostęp do najważniejszych informacji. Należy też określić czas jej trwania.