Przekazujemy w Państwa ręce trzydziesty numer czasopisma „Pracownik Fizyczny”. Przedstawiamy problemy, które występują na hali produkcyjnej oraz możliwości ich rozwiązywania. Zależy nam na praktycznej wartości naszego dwumiesięcznika, ponieważ chcemy, by okazał się on przydatny w codziennej pracy.
Wewnątrz numeru znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
Ponownie na łamach naszego czasopisma poruszamy problem mobbingu. Jest on poważny nie tylko ze względu na jego skalę, ale też na fakt, że pracodawcy często go nie dostrzegają. Mobbing to prawne określenie, które oznacza szykany w pracy. Odnosi się on do działań uporczywych i długotrwałych mających na celu nękanie dążące m.in. do izolacji pracownika czy usunięcia go z zespołu. To szkodliwe zjawisko ma wpływ na zarówno na ofiarę, jak i organizację, w której ona pracuje. Zachęcamy do zapoznania się z obszernym przedstawieniem tego tematu w artykule pt. „Szykany w pracy”.
Podczas pracy na każdym stanowisku w ciągu dnia nadchodzi moment zmęczenia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Następuje spadek sił i koncentracji, co wiąże się ze zwiększonym zagrożeniem wypadkowym. Właśnie dlatego pracodawca powinien zadbać o właściwe zaplanowanie przerw poprawiających wydajność pracowników. Ponadto prawo do odpoczynku jest uprawnieniem pracowniczym i przysługuje pracownikom. Niestety, Agnieszka J. Kowarska zwraca uwagę, że mimo prawa do odpoczynku, przerwa w zakładach produkcyjnych często okazuje się niemożliwa, zostaje skrócona czy jest niedostosowana do potrzeb wszystkich pracowników. W niniejszym numerze znajdą Państwo porady, jak odpowiednio zaplanować ten czas z korzyścią dla siebie i podwładnych.
Konflikty nie zawsze muszą być zjawiskiem negatywnym. Odpowiednio poprowadzone mogą stać się źródłem ciekawych i pozytywnych pomysłów. By tak było, rozwiązywanie konfliktów musi być przeprowadzone umiejętnie – warto skorzystać w takim wypadku z pomocy mediatora. Powinna być to osoba bezstronna o rozwiniętych umiejętnościach interpersonalnych i wiedzy z zakresu mediacji. Jolanta Piekarska w artykule pt. „Oswoić konflikt” wskazuje także, że rozwiązywanie konfliktów jest możliwe tylko wtedy, gdy obie strony do tego dążą.
Obowiązki kierownika powinny być przez niego dokładnie zaplanowane i mieć ustalony priorytet wykonania. W przeciwnym wypadku kierownik zostanie przytłoczony przez ich nadmiar i wymkną się one spod jego kontroli. Ponadto obowiązki kierownika nie dotyczą tylko działań, które on sam musi wykonać – powinien on wyznaczać zadania, które mają wykonać jego podwładni. W artykule pt. „Piramida obowiązków” podpowiadamy, jak właściwie zaplanować czas, by osiągać zamierzone cele.