Przekazujemy w Państwa ręce piąty numer czasopisma „Pracownik Fizyczny”. Przedstawiamy problemy, które występują na hali produkcyjnej oraz możliwości ich rozwiązywania. Zależy nam na praktycznej wartości naszego dwumiesięcznika, ponieważ chcemy, by okazał się on przydatny w codziennej pracy.
Wewnątrz numeru znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
Motywowanie w pracy łatwo pomylić z manipulacją, przynajmniej w przypadków kierowników, ponieważ sami pracownicy nie mają problemów z odróżnieniem tych kwestii. Jednak różnica między danymi działaniami jest istotna. Przede wszystkim motywowanie w pracy polega na wpływaniu na pracownika tak, by dążył do celu dobrowolnie, rozumiejąc go i popierając. Musi być on świadomy swoich działań i ich długofalowych efektów. W artykule pt. „Motywuję czy manipuluję?” przedstawiamy m.in. przykłady wypowiedzi motywujących
Manipulacja w pracy ma niestety tylko krótkotrwałe korzyści, co więcej wiąże się z tym, że pracownik czuje się oszukany i zdemotywowany. Co więcej, relacje między podwładnymi a przełożonym mogą ulec znacznemu pogorszeniu. Zdarza się jednak, że manipulacja w pracy nie zawsze jest zamierzona. Może ona wynikać np. z niedostatecznej znajomości pracownika. Zwracamy Państwa uwagę na to, jak uniknąć niezamierzonej manipulacji.
Zachęcamy do zapoznania się z rubryką specjalną, którą jest „Pracownik niepełnosprawny”, w którym znajdą Państwo dwa ciekawe artykuły dotyczące zatrudniania niepełnosprawnych. W jednym z nich rozmawiamy na ten temat z Janem Zającem, prezesem Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Wskazuje on m.in. na strach pracodawców przed zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych, przypomina także o zmieniających się przepisach w tym zakresie.
Zatrudnienie niepełnosprawnego przynosi pracodawcy korzyści, ale i utrudnienia. Gdy planuje on zatrudnić większą liczbę osób niepełnosprawnych, musi ubiegać się o uzyskanie statusu zakładu pracy chronionej. Przedstawiamy warunki przewidziane w przepisach, które musi spełnić, a także omawiamy dostosowanie architektury do potrzeb niepełnosprawnych.
Polecamy Państwu lekturę artykułu pt. „Zarządzanie czasem to mit. Zarządzać można tylko swoją pracą”. Ważnym faktem, na który zwraca uwagę autor, jest to, że nie można zarządzać czasem, a jedynie odpowiednio organizować swoje aktywności. W tym celu należy wykluczyć pożeracze czasu, np. w postaci nieprawidłowego zbierania informacji do wykonania pracy. Więcej cennych informacji dotyczących właściwego zarządzania czasem znajdziesz wewnątrz numeru.