Przekazujemy w Państwa ręce szósty numer czasopisma „Pracownik Fizyczny”. Przedstawiamy problemy, które występują na hali produkcyjnej oraz możliwości ich rozwiązywania. Zależy nam na praktycznej wartości naszego dwumiesięcznika, ponieważ chcemy, by okazał się on przydatny w codziennej pracy.
Wewnątrz numeru znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
Na łamach naszego czasopisma ponownie przywołujemy temat manipulacji, lecz tym razem skupiamy się na najczęstszych zachowaniach praktykowanych przez pracowników. Podkreślamy, że manipulacja w pracy nie zawsze jest świadoma i zazwyczaj wynika z pewnych utrwalonych schematów zachowań. Przedstawiamy Państwu najpopularniejsze przykłady manipulacji w pracy i podpowiadamy, jak skutecznie się przed nimi bronić.
Zarządcy przedsiębiorstw coraz częściej decydują się na badania, w których sprawdzają zadowolenie pracowników. Należy jednak pamiętać, że aby dały odpowiednie rezultaty, muszą być przeprowadzone profesjonalnie. Jak pisze Maciej Macko „te decyzje mają zwiększyć lojalność pracowników wobec firmy, pomóc w rozwiązaniu aktualnych problemów motywacyjnych i służyć promowaniu wizerunku atrakcyjnego, efektywnego pracodawcy. W rezultacie takie działania korzystnie wpływają zarówno na osiąganie przewagi konkurencyjnej dzięki zwiększeniu efektywności pracowników produkcji, jak i poprawę wizerunku firmy na lokalnym rynku pracy”. W artykule przedstawiamy m.in. elementy, które wpływają na zadowolenie pracowników oraz korzyści wynikające z budowania satysfakcji wśród nich.
W niniejszym wydaniu omawiamy również systemy czasu pracy, czyli sposoby organizacji czasu pracy zgodnie z potrzebami pracodawcy, ale i jej rodzajem oraz organizacją. Jednym z plusów takiego rozwiązania jest uniknięcie nadgodzin. Przedstawiamy m.in. system skróconego tygodnia pracy oraz system pracy weekendowej. Należy także pamiętać, że systemy czasu pracy uwzględnione są w Kodeksie pracy.
System skróconego tygodnia pracy „polega na określeniu wymiaru czasu pracy ilością zadań do wykonania w sytuacji, gdy ze względu na specyfikę samej pracy i jej organizację lub miejsce wykonywania pracy nie jest możliwe ustalenie ścisłych godzin rozpoczynania i kończenia pracy” – wskazuje autorka.
System pracy weekendowej opiera się na świadczeniu usług pracy w dni weekendu, czyli piątki, soboty, niedziele i święta. W artykule znajdą Państwo prezentację tego systemu oraz konsekwencje wynikające z wprowadzenia danych systemów. Dowiedzą się także Państwo, w jakich przypadkach mówi się o godzinach nadliczbowych.
W świetle powyższych informacji należy uwzględnić rozliczanie czasu pracy. Powinno ono zostać określone przez pracodawcę w regulaminie pracy. W zależności od zastosowanego systemu pracy możliwe jest rozliczanie czasu pracy w wydłużonych okresach rozliczeniowych. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem pt. „Systemy czasu pracy w firmie produkcyjnej” autorstwa Emilii Pankowskiej.