Przekazujemy w Państwa ręce czwarty numer czasopisma „Pracownik Fizyczny”. Przedstawiamy problemy, które występują na hali produkcyjnej oraz możliwości ich rozwiązywania. Zależy nam na praktycznej wartości naszego dwumiesięcznika, ponieważ chcemy, by okazał się on przydatny w codziennej pracy.
Wewnątrz numeru znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
W dziale „Okiem inspektora” skupiamy się na istotnej kwestii, którą jest praca po godzinach. Zwracamy uwagę na fakt, że praca na produkcji nie zawsze przebiega w 100% zgodnie z planem. Może być on zaburzony przez dodatkowe terminy czy zlecenia. Wymusza to pracę w dni wolne bądź np. nadgodziny w porze nocnej. Reakcja pracowników na konieczność pracy po godzinach bywa zróżnicowana: od dezaprobaty, po rywalizację o nadgodziny.
Ponadto w artykule opisujemy, czym różni się norma pracy od wymiaru pracy, sytuację gdy nie wolno zlecać nadgodzin oraz wynagrodzenie w przypadku nadgodzin w porze nocnej, czy przekroczenia tygodniowej normy. Same godziny nocne obejmują zazwyczaj osiem godzin między 21:00 a 7:00, a ich dokładny czas określany jest przez pracodawcę.
Ponownie na łamach naszego czasopisma skupiamy się na sztuce motywacji. Tym razem, radzimy, jak wprowadzać zmiany, by nie spotkać się z oporem pracowników. Ci zazwyczaj obawiają się nowości ze względu na niepewność czy strach i stawiają opór w ich obliczu. Rewolucyjne zmiany nie wpływają dobrze na pracowników. Sztuka motywacji polega na włączeniu pracowników do procesu zmian oraz modyfikacji projektu o zaproponowane pomysły.
Ważnym tematem, który omawiamy na łamach czasopisma, są także przyczyny mogące wywołać konflikt w pracy na hali produkcyjnej. Do takich czynników zalicza się grafik, z którym wielu kierowników produkcji ma problemy. Podpowiadamy, jak rozwiązywać konflikty w pracy, a także jak im zapobiegać. Omawiamy również, jak radzić sobie ze spóźniającymi się pracownikami czy tymi, którzy odmawiają współpracy z nowymi członkami zespołu.
Dobra atmosfera w zespole pracującym na hali produkcyjnej zależy od wielu czynników. Zakłócić ją może m.in. nieefektywny pracownik. Jego nieodpowiednie zachowanie może wynikać z przyczyn osobistych, niewłaściwego stanowiska czy stresu w miejscu pracy. Wówczas kierownik musi podjąć właściwe działania, które omawiamy w artykule pt. „Nieefektywny pracownik? Rozmowa może dużo zmienić”. Należy pamiętać, że nawet jeden pracownik może mieć negatywny wpływ na dobrą atmosferę w zespole.