Nawilżaj powietrze i chroń produkcję

Aktualności

B+K w Konzell jest jednym z największych europejskich zakładów produkujących folie higieniczne

Jedno rozwiązanie, trzy problemy mniej

Mniejsza elektrostatyka, niższe koszty energii i ukierunkowany efekt chłodzenia to najważniejsze zalety kontrolowanej wilgotności w Bischof + Klein (B+K). B+K jest jednym z wiodących europejskich dostawców opakowań elastycznych i folii technicznych wykonanych z tworzyw sztucznych i kompozytów tworzyw sztucznych. Bischof + Klein Polska w Walcach (koło Katowic) jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w Polsce. Zakład produkuje opakowania przemysłowe oraz folie do drukowania i laminowania.

Ochrona elektrostatyczna

Od 2016 roku firma zajmująca się przetwórstwem tworzyw sztucznych w Konzell w Niemczech stosuje bezpośrednie nawilżanie powietrza w pomieszczeniu za pomocą dysz wysokociśnieniowych. Zakład ten, zatrudniający około 800 pracowników, jest jednym z największych europejskich zakładów produkujących folie higieniczne. Optymalna wilgotność względna między 40 a 50 procent jest wymagana do zapewnienia jakości i ochrony folii przed ładunkami elektrostatycznymi podczas etapów produkcji i przetwarzania. Do 2014 r. firma B+K wykorzystywała w tym celu przemywacze powietrza recyrkulacyjnego w kanale klimatyzacyjnym, wspomina Martin Pritzl, odpowiedzialny za systemy zasilania w zakładzie w Konzell: „Jednak wysiłek wymagany do zapewnienia higieny był bardzo wysoki i można go było osiągnąć jedynie przy użyciu biocydów. Ponadto stosowanie rozpuszczalników w procesie produkcyjnym sprawia, że technologia recyrkulacji powietrza ma fundamentalne znaczenie. W związku z tym od 2015 r. postanowiliśmy wycofać z eksploatacji przemywacze powietrza i poszukać nowego, przyjaznego w konserwacji i energooszczędnego rozwiązania do nawilżania powietrza”.

Bezpośrednie nawilżacze pomieszczeń chronią przed elektrostatyką w procesie produkcji i wytwarzania w B+K

Indywidualny projekt

Podczas oceny różnych systemów nawilżania powietrza wybór padł na zdecentralizowane bezpośrednie nawilżanie pomieszczeń za pomocą dysz wysokociśnieniowych. „Ważne było dla nas, aby zużycie energii było jak najniższe, a dodatkowy efekt chłodzenia wpływał na jak najlepsze warunki klimatyczne w pomieszczeniach. Systemy dysz wysokociśnieniowych Draabe TurboFogNeo i DI Flex są używane w Konzell od 2016 roku. Typy urządzeń dla czterech obszarów produkcyjnych: wytłaczania, drukowania, laminowania i konfekcjonowania są dostosowane do różnych warunków przestrzennych i wymagań dotyczących wilgotności. We wszystkich obszarach wilgotność jest precyzyjnie kontrolowana przez cyfrowe sterowniki w określonych strefach nawilżania. Wielostopniowe uzdatnianie wody i konserwacja Full-Service gwarantują stałą higienę bezpośredniego nawilżania pomieszczeń: Zarówno własny system uzdatniania wody Draabe, jak i pompa wysokociśnieniowa systemu są zainstalowane w małych przenośnych pojemnikach, które podmienia się co sześć miesięcy w celu konserwacji. „Ta koncepcja konserwacji jest bardzo dobrze przemyślana, zapewnia nam maksymalne bezpieczeństwo i jednocześnie oszczędza nam wiele pracy”, podsumowuje tę usługę Martin Pritzl.

Martin Pritzl (z lewej) i Josef Kiemberger są odpowiedzialni za systemy zasilania w B+K w Konzell

Chłodzenie przy niskich kosztach

W oparciu o pozytywne doświadczenia z zastosowanym systemem dysz wysokociśnieniowych, system nawilżania powietrza w B+K w Konzell był stale rozbudowywany we wszystkich obszarach produkcyjnych w latach 2017-2020. Jak wyjaśnia Pritzl, dodatkową korzyścią dla działu produkcji folii mogło być efektywne wykorzystanie systemu bezpośredniego nawilżania powietrza Draabe w pomieszczeniach: „Przy 110-120 kW mocy elektrycznej wytłaczarki generują dużo ciepła odpadowego, więc chłodzenie jest konieczne przez cały rok. Dzięki odparowaniu zimnej wody z systemu nawilżania powietrza możemy obniżyć temperaturę z 28°C średnio o 2-3°C przy bardzo niewielkim nakładzie energii.” Jest to możliwe dzięki adiabatycznemu chłodzeniu wyparnemu.

Podwójna korzyść: Chłodzenie wyparne nawilżania powietrza

Chłodzenie następuje, gdy zimna woda odparowuje w otaczającym powietrzu. Ten efekt chłodzenia skutkuje niezwykle ekonomicznym obniżeniem temperatury w pomieszczeniu: 100 l wody wypuszczonej z wysokociśnieniowych dysz pochłania prawie 70 kW ciepła przy nakładzie energii zaledwie 0,68 kW. Oprócz oszczędności na chłodzeniu, bezpośrednie nawilżanie pomieszczeń nie wymaga dodatkowej mocy grzewczej w porównaniu do centralnego nawilżania przez system wentylacji. Martin Pritzl przyjął to za dodatkowe kryterium przemawiające za systemem Draabe: „W przeciwieństwie do nawilżania zimną parą poprzez system wentylacyjno-klimatyzacyjny, nawilżane powietrze nawiewane nie musi być dodatkowo ogrzewane. Pozwala to zaoszczędzić znaczne wydatki na wykonanie wężownicy grzewczej i koszty eksploatacyjne. Kolejny powód, dla którego nasz system bezpośredniego nawilżania pomieszczeń pod kątem technicznym od lat robi na mnie duże wrażenie.”

Wielostopniowe uzdatnianie wody w nawilżaniu wysokociśnieniowym Draabe

>> Więcej informacji

Zamów już teraz bezpłatnie najnowszą broszurę nawilżania powietrza!
https://www.condair-systems.pl/czynnik-produkcyjny-klimat 
 

Ekspert ds. nawilżania powietrzaJeśli chciałbyś skorzystać z bezpłatnej konsultacji w sprawie nawilżania, czekam na Twój kontakt. Nazywam się Piotr Ciesielski i z przyjemnością zaprezentuję Ci dostępne możliwości.
Tel. kom.: +48 606 981 409
E-Mail: peter.ciesielski@condair.com

Grupa Condair
Założona w 1948 roku i mająca siedzibę w Szwajcarii Grupa Condair jest światowym liderem na rynku nawilżania powietrza, osuszania i chłodzenia wyparnego. W oparciu o wyniki badań naukowych opracowujemy spersonalizowane, kompleksowe rozwiązania, którym nasi klienci

Przypisy