Przekazujemy w Państwa ręce dwudziesty ósmy numer czasopisma „Pracownik Fizyczny”. Przedstawiamy problemy, które występują na hali produkcyjnej oraz możliwości ich rozwiązywania. Zależy nam na praktycznej wartości naszego dwumiesięcznika, ponieważ chcemy, by okazał się on przydatny w codziennej pracy.
Wewnątrz numeru znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
Odejście pracownika bywa spowodowane uczuciem niedocenienia, chęcią rozwoju, wyższych zarobków czy niezadowoleniem z atmosfery panującej w obecnym miejscu pracy. Często na zmianę pracy decydują się najlepsi specjaliści, świadomi swoich umiejętności, co bywa przyczyną trudności oraz dużym zaskoczeniem dla pracodawców. By zapobiec odejściu pracownika, na którym nam zależy, warto zastanowić się nad źródłem jego decyzji. W związku z tym polecamy Państwu lekturę artykułu pt. „Czy odejściom najlepszych pracowników można zapobiec?”.
W dziale „Okiem inspektora” publikujemy artykuł pt. „Regulamin pracy”. Anna Wolińska wskazuje, że obowiązek tworzenia regulaminu pracy ma każdy pracodawca, zatrudniający co najmniej 20 pracowników bez względu na wymiar ich pracy. Zwolnieni z tworzenia regulaminu są jedynie pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników oraz tacy, „u których zagadnienia związane z organizacją i porządkiem pracy zostały uregulowane w sposób wyczerpujący w układzie zbiorowym pracy”. Więcej szczegółów znajdą Państwo wewnątrz numeru.
W tej samej rubryce przywołujemy kwestię pracy w godzinach nadliczbowych oraz nocnych. „Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy” to praca w godzinach nadliczbowych. Zachęcamy do zapoznania się z obszernym opracowaniem na ten temat.
Zastanawiamy się także, czy rywalizacja w pracy jest konieczna. Choć wydaje się ona wszechobecna, niekoniecznie jest najlepszym rozwiązaniem w dążeniu do celu. Badania wskazują, że rywalizacja w pracy może wiązać się z obniżeniem wewnętrznej motywacji do działania, szkodzić zdrowiu czy być źródłem agresji. Warto skupić się zatem na współpracy opartej na wzajemnym szacunku i dzieleniu się wiedzą, a chcąc postawić na rywalizację, zadbać by była ona źródłem rozwoju.
Na łamach czasopisma omawiamy również stres w pracy. Przedstawiamy definicję stresu, zwracamy uwagę na to, że może mieć on na nas pozytywny lub negatywny wpływ oraz przedstawiamy jego źródła w pracy zawodowej. Agnieszka Karasińska-Kupis podkreśla też, że stres w pracy, oczywiście w odpowiednich dawkach bywa świetnym motywatorem.
Tomasz Zakrzewski omawia częsty problem, którym jest lenistwo w pracy, zauważając, że rzadko wynika ono z braku chęci, a raczej ze strachu przed porażką. Ważne jest przy tym określenie, która osoba w grupie jest leniwa i szybkie podjęcie odpowiednich kroków. Należy pamiętać, że lenistwo w pracy jednej osoby wpływa negatywnie na cały zespół.
Dobry wizerunek pracodawcy to obok kształtowania postawy lojalności sposób, by zyskać zaangażowanych pracowników. Badanie satysfakcji z pracy to pierwszy krok do poznania opinii pracowników na temat firmy, warto zwrócić też uwagę na opinie zewnętrzne. Następnie należy ustalić pożądany wizerunek firmy, przeprowadzić analizę grupę docelowej, do której będą skierowane działania wizerunkowe oraz wybrać narzędzia odpowiednie do budowania marki i wizerunku pracodawcy. Przedstawiamy przykładowe pytania do zamieszczenia w ankiecie badania satysfakcji z pracy i zachęcamy do lektury!