Przekazujemy w Państwa ręce dwudziesty siódmy numer czasopisma „Pracownik Fizyczny”. Przedstawiamy problemy, które występują na hali produkcyjnej oraz możliwości ich rozwiązywania. Zależy nam na praktycznej wartości naszego dwumiesięcznika, ponieważ chcemy, by okazał się on przydatny w codziennej pracy.
Wewnątrz numeru znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
W aktualnym numerze znalazło się m.in. kompleksowe opracowanie dotyczące likwidacji stanowiska pracy. Może mieć ono różne źródła i wynikać ze względów ekonomicznych, być następstwem zmiany procesów technologicznych czy przeprofilowania produkcji. Jednak niezależnie od przyczyny likwidacja stanowiska pracy zwykle oznacza dla pracownika utratę zatrudnienia. Anna Wolińska prezentuje istniejące możliwości wypowiedzenia w przypadku likwidacji stanowiska wraz z przykładami je ilustrującymi.
W rubryce „Sztuka motywowania” znajdą Państwo artykuł pt. „Kryzys w organizacji a motywowanie pracowników”. To temat, na który warto zwrócić uwagę, ponieważ właśnie w okresie kryzysu pracownicy wymagają szczególnego traktowania. Agnieszka Karasińska-Kupis podkreśla, że podstawą w motywowaniu pracowników jest zrozumienie kierujących nimi motywów i odwoływanie się do ich potrzeb. Rozpatruje ona określone sytuacje kryzysowe i przedstawia metody postępowania w ich przypadku.
Polecamy Państwu również lekturę artykułu pt. „Zespół do działań specjalnych. Jak zbudować efektywnie współpracujący zespół projektowy”. Częstą praktyką we współczesnych firmach jest tworzenie zespołów zadaniowych, w których skład wchodzą specjaliści różnych dziedzin. W praktyce takie rozwiązanie wiąże się z brakiem odpowiedzialności i pełnego zaangażowania poszczególnych członków zespołu. Zespół projektowy powinien za to składać się ze specjalistów mających uzupełniające się umiejętności. Powinien łączyć ich wspólny cel i odpowiedzialność. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, by stworzyć efektywny zespół.
Agnieszka Bożek omawia także skuteczne narzędzie HR służące do budowania zespołu (team-building). Ćwiczenie, którym jest tzw. atak hakerski, ma na celu uświadomienie uczestnikom znaczenie dobrej komunikacji w grupie, rozwijanie umiejętności sprawnego dzielenia się informacjami oraz naukę pracy pod presją czasu. Ponadto team-building należy do podstawowych narzędzi budowania zespołu projektowego.