Przekazujemy w Państwa ręce trzynasty numer czasopisma „Pracownik Fizyczny”. Przedstawiamy problemy, które występują na hali produkcyjnej oraz możliwości ich rozwiązywania. Zależy nam na praktycznej wartości naszego dwumiesięcznika, ponieważ chcemy, by okazał się on przydatny w codziennej pracy.
Wewnątrz numeru znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
Kierownicy poświęcają wiele uwagi produktywności pracowników, zapominając, że ich własna produktywność jest równie ważna. Ta okazuje się problemem bo, mimo że ich dzień trwa nawet o 4 do 6 godzin dłużej, nie wywiązują się ze wszystkich zobowiązań. Wynika to m.in. z tego, że kierownicy nie planują swoich działań. W artykule pt. „Kierowniku, zadbaj o swoją produktywność!” podpowiadamy, jak zmienić ten stan rzeczy.
Zachęcamy do zapoznania się z radami na temat integracji w pracy autorstwa Katarzyny Półtoraczyk. Przekonujemy Państwa o zaletach, jakie ma integracja w pracy, ale i przestrzegamy przed jej wadami. Przedstawiamy różnorodne formy integracji i podpowiadamy, kiedy dane działania będą najskuteczniejsze. Opisujemy wyjście do pubu, piknik rodzinny, aktywne formy integracji oraz wyjazdy dwu- i trzydniowe połączone ze szkoleniami.
Temat numeru to zwalnianie pracowników. To jedna z trudniejszych decyzji w pracy kierownika, dlatego chcemy Państwa dobrze przygotować do tego obowiązku. Utrata pracy oznacza nie tylko brak zarobków, ale też obniżenie poczucia wartości i bezpieczeństwa, dlatego wymagane jest w tym względzie wyczucie i profesjonalizm. Gorąco polecamy artykuł Macieja Macko pt. „6 zasad przy zwalnianiu pracowników”.
Zachęcamy także do lektury artykułu pt. „Wszystko o zwolnieniach grupowych”. Emilia Pankowska wskazuje, że zwolnienia grupowe to określenie dla specjalnej procedury stosowanej w celu „rozwiązania umów o pracę z niektórymi pracownikami. Z jednej strony procedura zwolnień grupowych daje większe niż „standardowe” przywileje (w tym finansowe) dla zwalnianych pracowników, z drugiej jednak umożliwia pracodawcom rozwiązanie stosunku pracy w sytuacjach, w których normalnie byłoby to niemożliwe”.
Z zatrudnieniem pracownika tymczasowego wiążą się korzyści i niebezpieczeństwa. Kary porządkowe dla pracownika stałego są wyraźnie określone, lecz w przypadku osób zatrudnionych na sezon sprawa bywa niejasna. Należy jednak pamiętać, że jeśli pracownik nie przestrzega ustalonej organizacji i porządku pracy, przepisów BHP i przeciwpożarowych, a także sposobu potwierdzania przybycia i nieobecności w pracy, istnieje możliwość wymierzenia kar porządkowych dla pracownika zgodnych z Kodeksem pracy.
W rubryce „Okiem Inspektora” omawiamy zakres obowiązków BHP kierownika produkcji. Zwracamy uwagę na to, czego powinien dopilnować pracodawca, a także na obowiązki wszystkich zatrudnionych. Przytaczamy przykład prezentujący podział odpowiedzialności. Przypominamy, że zakres obowiązków BHP wynika z Kodeksu pracy oraz Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
„Motywacja finansowa pracowników jest jedną z najpopularniejszych technik motywacyjnych. Motywacja finansowa to motywacja pieniężna oraz inne rodzaje motywacji materialnej, czyli dodatkowe świadczenia dla pracowników” – pisze Karina Karpińska. Więcej szczegółów znajdą Państwo w tekście pt. „Jak skutecznie finansowo motywować pracowników?”.
Motywowanie pracowników omawiamy też w kontekście systemów motywacyjnych. Michał Łaciak omawia przygotowanie systemu motywacyjnego, znaczenie prawidłowego przygotowania stanowiska pracy, różnicowanie zadań do wykonania, a także wskaźniki jego wykonania. Dowiedzą się Państwo, że motywowanie pracowników może być naprawdę efektywne.