Przekazujemy w Państwa ręce dwunasty numer czasopisma „Pracownik Fizyczny”. Przedstawiamy problemy, które występują na hali produkcyjnej oraz możliwości ich rozwiązywania. Zależy nam na praktycznej wartości naszego dwumiesięcznika, ponieważ chcemy, by okazał się on przydatny w codziennej pracy.
Wewnątrz numeru znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
W niniejszym wydaniu Emilia Pankowska skupia się na kwestiach wiążących się z urlopem na żądanie. Wskazuje, że pracownik ma prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego, przy czym nie może zrzec się do niego prawa. Powinien być on wydzielany w całości, chyba że pracodawca wyrazi zgodę na podzielenie go na części. Ustala on również urlop wraz z pracownikami, uwzględniając ich wnioski oraz zwracając uwagę na zachowanie normalnego toku pracy. Z kolei urlop na żądanie jest wyjątkową sytuacją, którą pracownik musi zgłosić najpóźniej w dniu urlopu. Wykorzystuje go w nieprzewidzianych sytuacjach i nie ponosi w związku z tym konsekwencji.
Zachęcamy do lektury artykułu pt. „Szef może mieć pod górkę”. Wskazujemy na cechy charakteryzujące dobrego szefa oraz uwzględniamy to, jakie powinny być relacje międzyludzkie w pracy. Maciej Macko przybliża Państwu problemy, z którymi szef musi się zmagać, uwzględniając formalne nakazy oraz oczekiwania pracowników. Konieczne jest też, by w ramach radzenia sobie z problemami respektować zasady sprawiedliwości dotyczące relacji międzyludzkich w pracy.
Na łamach naszego czasopisma skupiamy się także na właściwym doborze pracowników do reszty zespołu oraz znaczeniu właściwej komunikacji w odniesieniu do osobowości podwładnych. Prezentujemy dwa modele, pozwalające na poznanie osobowości pracownika: Myers Briggs Type Indicator oraz Pięcioczynnikowy Model Osobowości. Pierwszy z nich nawiązuje do koncepcji Carla Junga i określa osobowość w czterech wymiarach, z kolei drugi w pięciu wymiarach. Model Myers Briggs Type Indicator oraz model zwany Wielką Piątką prezentujemy na konkretnych przykładach.
W rubryce „Z praktyki kierownika produkcji” omawiamy znaczenie monitoringu pracowników. Kontrola w firmie produkcyjnej jest niezbędna, lecz należy prowadzić ją tak, by nie nosiła znamion inwigilacji. Dlatego monitoring pracowników powinien mieć określone cechy i spełniać konkretne wymagania, które opisujemy w niniejszym numerze. Musi być nie tylko dokładny i ekonomicznym, ale i zrozumiały oraz rozsądny dla pracowników.