Przekazujemy w Państwa ręce dziesiąty numer czasopisma „Pracownik Fizyczny”. Przedstawiamy problemy, które występują na hali produkcyjnej oraz możliwości ich rozwiązywania. Zależy nam na praktycznej wartości naszego dwumiesięcznika, ponieważ chcemy, by okazał się on przydatny w codziennej pracy.
Wewnątrz numeru znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
Zachęcamy do lektury artykułu pt. „Matematyka pomocna w zarządzaniu na produkcji”. Skupiamy się w niej na teorii gier oraz systemach motywacyjnych. Autor opracowania wskazuje, że pracownicy wykonują swoją pracę opierając się o konkretny system motywacyjny, lecz mogą także nie wykonywać zadań. Wówczas wykorzystują dany system motywacyjny dla własnych korzyści, lecz ze szkodą dla organizacji. Więcej szczegółów znajdą Państwo w artykule!
Zachęcamy do zapoznania się z działem „Okiem inspektora”, w którym skupiamy się na temacie, którym jest dyskryminacja płacowa. Podkreślamy, że choć pracodawca ma obowiązek zatrzymania wysokości wynagrodzenia pracowników w tajemnicy, to oni sami często dzielą się takimi informacjami. Zdarza się jednak, że obowiązek zachowania tajemnicy w tej kwestii może dotyczyć także pracowników, co jednak nie oznacza, że naruszenie go jest podstawą do rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym. Jak pisze ekspert „przekazanie innym pracownikom informacji o wysokości ich pensji, aby w ten sposób przeciwdziałać dyskryminacji płacowej, nie uzasadnia rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia”.
Pracownik 50+ to temat naszej rubryki specjalnej. To bardzo aktualna kwestia ze względu na starzenie się społeczeństwa i coraz mniejszy napływ młodych pracowników. Wielu pracodawców obawia się, że stan zdrowia osób w tym wieku uniemożliwi im efektywną pracę, a poza tym nie będą angażować się w nowe obowiązki i nabywać nowych umiejętności. Nie można jednak zapominać, że „posiadają oni nierzadko unikatowe umiejętności, które powinni w pełni przekazać swoim młodszym zmiennikom”. Pracownik 50+ może być naprawdę cenny, jeśli jego potencjał zostanie właściwie wykorzystany. Zachęcamy do zapoznania się z aż dwoma artykułami na ten temat.
Na łamach naszego czasopisma znajdą Państwo artykuł pt. „Czas na outsourcing pracowników”. Podejście do pracowników tymczasowych w Polsce wciąż budzi kontrowersje, choćby ze względu na traktowanie pracowników w tychże agencjach. Nie można jednak, nie zauważyć, że outsourcing pracowników zdobywa coraz większą popularność. Pragniemy rozwiać Państwa wątpliwości dotyczące pracowników tymczasowych.