Przekazujemy w Państwa ręce dziewiąty numer czasopisma „Pracownik Fizyczny”. Przedstawiamy problemy, które występują na hali produkcyjnej oraz możliwości ich rozwiązywania. Zależy nam na praktycznej wartości naszego dwumiesięcznika, ponieważ chcemy, by okazał się on przydatny w codziennej pracy.
Wewnątrz numeru znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
W niniejszym wydaniu przybliżymy Państwu zagadnienie wypalenia zawodowego. Analizujemy je w odniesieniu do przypadku kierownika produkcji. W artykule omawiamy etapy, w jakich przebiega wypalenie zawodowe, przy czym podkreślamy, że tak naprawdę zaczyna się ono, gdy w pełni zaangażujemy się w swoją pracę. Wskazujemy na konsekwencje wypalenia oraz sposoby radzenia sobie z tym zjawiskiem.
W niniejszym wydaniu poruszamy także temat dyscypliny w zespole i zastanawiamy się, jak dyscyplinować pracowników. Istotne w tym przypadku jest zwrócenie uwagi na fakt, że nie oznacza ono wcale karania pracowników, lecz umiejętność uczenia pożądanych zachowań. Dyscyplina w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z jej ogólnie znanym pojęciem, przywodzącym na myśl wojsko. W etapach przedstawiamy Państwu, jak dyscyplinować pracowników, by osiągnąć rzeczywiste efekty.
W dziale „Okiem inspektora” publikujemy artykuł pt. „Wszystko o zwolnieniu dyscyplinarnym”. Jest ono najpoważniejszą konsekwencją nagannego zachowania pracownika i wynika z poważnego przewinienia w sferze podstawowych obowiązków pracowniczych. Do tych należy obowiązek stawiania się pracownika w zakładzie pracy, obowiązek przestrzegania czasu i porządku pracy, a także jakości wykonywanej pracy. Zwolnienie dyscyplinarne dotyczy wyłącznie ciężkich, poważnych naruszeń obowiązków pracowniczych, a okoliczności sytuacji ich naruszenia zawsze należy oceniać w kontekście całej sprawy.
Rekrutacja zewnętrzna może przynieść plusy w postaci zatrudnienia pracownika ze świeżym spojrzeniem, nowymi pomysłami i właściwym dystansem do podejmowanych zadań. Niestety rekrutacja zewnętrzna wiąże się także z koniecznością przeprowadzenia szkoleń, należy liczyć się też z możliwością popełniania błędów przez taką osobę. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest zatrudnienie pracownika z wewnątrz, na którym skupiamy się w aktualnym wydaniu.
Rekrutacja wewnętrzna pozwala na skrócenie czasu szkolenia danej osoby, ponieważ znana jest jej organizacja firmy, wie ona gdzie szukać pomocy w razie problemów, zmniejsza się też ryzyko popełnianych przez nią błędów. Niestety, możliwe jest też, że taka osoba nie będzie mogła spojrzeć na sytuację z dystansu i nie wniesie do firmy nic świeżego. W artykule pt. „Pracownik z wewnątrz. Jak go zatrudnić” omawiamy, jak powinna przebiegać rekrutacja wewnętrzna, kiedy warto się na nią zdecydować oraz jak się do niej przygotować.
Benefity w pracy to jeden ze sposobów zachęcenia pracowników do podjęcia pracy, ale i zatrzymania ich firmie. Te świadczenia dodatkowe dostarczane są pracownikowi w postaci innej niż gotówka, a pracodawcy często obiecują je już na etapie rekrutacji. Podpowiadamy, jak ustalić właściwe benefity w pracy oraz jakie istnieją rodzaje świadczeń pozapłacowych.
Jak zwykle na łamach naszego magazynu pojawia się temat, którym jest sztuka motywacji. Rozważamy, co może skutecznie zmotywować pracowników, jaką rolę odgrywają w tym przypadku pieniądze i czy warto stosować jakikolwiek przymus. By zdobyć cenne informacje na dotyczące sztuki motywacji, polecam lekturę artykułu pt. „Wszystko co trzeba wiedzieć o motywacji”.