Przekazujemy w Państwa ręce drugi numer czasopisma „Pracownik Fizyczny”. Przedstawiamy problemy, które występują na hali produkcyjnej oraz możliwości ich rozwiązywania. Zależy nam na praktycznej wartości naszego dwumiesięcznika, ponieważ chcemy, by okazał się on przydatny w codziennej pracy.
Wewnątrz numeru znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
W aktualnym wydaniu tematem numeru jest rekrutacja. Podpowiadamy m.in., jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, by wybrać najlepszego kandydata. Wielu kierowników zmaga się z dużą rotacją pracowników na najniższych stanowiskach. Właściwie przygotowany proces rekrutacyjny to klucz do rozwiązania tego problemu. Zacząć należy od odpowiedniego ogłoszenia, określenia oczekiwań i selekcji nadesłanych CV. Kolejny krok to rozmowa kwalifikacyjna. Przedstawiamy także ewentualne zadania, które mogą zostać przeprowadzone podczas rozmów.
Kierownik powinien także wiedzieć, jak zwolnić pracownika w sposób profesjonalny, który przyniesie pozytywne skutki. To trudne zadanie, do którego warto się właściwie przygotować. W przypadku osoby, która nie spełnia minimalnych oczekiwań, można zaproponować plan ostatniej szansy i dopiero jeśli ten zawiedzie, zakończyć współpracę. Więcej szczegółów znajdziesz w artykule pt. „Jak zwolnić pracownika? Czy kierownik zawsze musi być katem wykonującym egzekucję?”. Co więcej, w niniejszym numerze zwolnienia pracowników omawiamy również pod kątem właściwych przepisów oraz dokumentacji dotyczącej przyczyn zwolnienia.
W rubryce „Sztuka motywowania” podpowiadamy, jak powinno wyglądać wdrożenie nowego pracownika. Artykuł „Wprowadzam «nowego», czyli jak szybko wdrożyć pracownika do zespołu” zawiera rady, dzięki którym proces wdrażania stanie się możliwie najprostszy. Przede wszystkim należy pamiętać, że wdrożenie nowego pracownika wymaga czasu i może być pracochłonne. Warto jednak zaangażować się w prawidłowe przeprowadzenie tego procesu, ponieważ wykluczy to nabycie przez niego złych nawyków.
Motywacja pracowników jest ważną, lecz dla wielu kierowników niższego i średniego szczebla, trudną umiejętnością. Często jest traktowana jako element, stosowany jedynie w określonych sytuacjach np. podczas oceniania czy premiowania. Podkreślamy, że motywacja pracowników kształtuje się przez cały czas i zależy od obserwacji, których dokonują oni w swojej pracy. Obszernie omawiamy to zagadnienie w artykule pt. „Motywacja to coś więcej niż klepanie po plecach” autorstwa Marcina Łaciaka i Macieja Macko.
W aktualnym numerze przedstawiamy Państwu „innowacyjną metodę M.B. Rosenberga, która zmierza do rozpoznawania konfliktów w zalążku oraz pozwala zapobiec zaognieniu, a nawet powstaniu sporu dzięki stosowaniu świadomych komunikatów”. To ciekawy sposób na osiągnięcie efektywnej komunikacji z pracownikami na hali produkcyjnej. Eksperci wskazują, że właśnie efektywna komunikacja może być sposobem na radzenie sobie z konfliktami w pracy oraz unikanie ich.