Przekazujemy w Państwa ręce dwudziesty pierwszy numer czasopisma „Pracownik Fizyczny”. Przedstawiamy problemy, które występują na hali produkcyjnej oraz możliwości ich rozwiązywania. Zależy nam na praktycznej wartości naszego dwumiesięcznika, ponieważ chcemy, by okazał się on przydatny w codziennej pracy.
Wewnątrz numeru znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
W niniejszym wydaniu rozważamy różnice między męskim a kobiecym stylem zarządzania. W teorii kobiety są lepszymi słuchaczami i zależy im na lepszych relacjach w grupie pracowników, z kolei mężczyźni mają być bardziej nastawieni na osiągnięcie celu oraz rywalizację. Praktyka jednak pokazuje, że kobiecy styl zarządzania również bywa twardy i zdecydowany. Z drugiej strony mężczyzna może dążyć do budowania pozytywnej atmosfery. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem pt. „Męski i kobiecy styl zarządzania”, w którym Karolina Półtoraczyk omawia te kwestie.
W artykule pt. „Urlop wypoczynkowy – zasady udzielania i wykorzystania” przedstawiamy sytuację, w której konieczna jest zmiana wymiaru urlopu. W takim wypadku w grę wchodzi urlop uzupełniający. Pracownik nabywa do niego prawo w chwili zaistnienia okoliczności powodujących podwyższenie jego wymiaru. Ewelina Gumienna omawia zmianę wymiaru urlopu oraz ustalenie wymiaru urlopu wypoczynkowego, okresy, które są zaliczane do urlopowego stażu pracy, a także rozliczenie urlopu. Wskazuje ona m.in. na to, że rozliczenie urlopu przeprowadzane jest w godzinach, choć sam urlop udzielany jest w dniach.
Na łamach naszego czasopisma omawiamy także wynagrodzenie urlopowe, a mianowicie podlegające mu składniki i świadczenia, oraz takie, które mu nie podlegają. W tekście skupiamy się na składnikach stałych oraz zmiennych. Przedstawiamy przykłady tego, jak obliczane jest ono obliczane w różnych przypadkach Zachęcamy do zapoznania się z opracowaniem pt. „Wynagrodzenie urlopowe” autorstwa Eweliny Gumiennej.
Polecamy Państwu opracowanie pt. „Zwolnienia od pracy z wynagrodzeniem lub rekompensatą”. Autorka wskazuje na fakt, że pracownik otrzymuje wynagrodzenie za świadczenie pracy, lecz według prawa pracy zdarzają się sytuacje, w których jest mu należne wynagrodzenie mimo jej niewykonywania. Zwolnienia od pracy, w których szef ma obowiązek ponoszenia kosztów nieobecności pracowników to czas niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub odosobnienie związane z chorobą zakaźną, urlop wypoczynkowy, dni wolne na poszukiwanie pracy czy dni wolne okolicznościowe.