Przekazujemy w Państwa ręce szesnasty numer czasopisma „Pracownik Fizyczny”. Przedstawiamy problemy, które występują na hali produkcyjnej oraz możliwości ich rozwiązywania. Zależy nam na praktycznej wartości naszego dwumiesięcznika, ponieważ chcemy, by okazał się on przydatny w codziennej pracy.
Wewnątrz numeru znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
W aktualnym numerze podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni personel na stanowiska produkcyjne. To istotne, ponieważ błędy w doborze pracowników odbijają się na pracy całego zespołu, a nawet efektywności samego pracownika. Podczas rekrutacji warto pamiętać, że pracownik na stanowisko produkcyjne niekoniecznie musi wykazywać się umiejętnością autoprezentacji. Przedstawiamy zasady, które pomogą Ci znaleźć odpowiedniego fachowca.
Planowanie ścieżki rozwoju pracownika okazuje się trudnym zadaniem wiążącym się z wieloma wątpliwościami. Na co powinien zwrócić uwagę kierownik produkcji? Należy uwzględnić ambicje, a także chęć poszerzania kompetencji danej osoby. Poza tym, by rozwój pracownika był efektywny, działania w jego kierunku nie mogą zakłócać codziennego funkcjonowania organizacji. Zachęcamy do zapoznania się artykułem Kajetana Nalborskiego, w którym omawia on system rozwoju pracownika.
Umiejętności miękkie, czyli interpersonalne i społeczne, często sprawiają problem inżynierom. Okazuje się, że mimo doskonałych umiejętności technicznych, nie radzą sobie z zarządzaniem zespołem. To poważny problem, ponieważ komunikacja i kontakt z innymi pracownikami są niezbędne na stanowisku kierownika produkcji. W opracowaniu pt. „Z umiejętnościami miękkimi na bakier” Zygmunt Dolata wskazuje na przyczyny braku tych umiejętności u inżynierów, omawia ich naukę, a także porównuje z umiejętnościami twardymi.
Polecamy zapoznanie z działem „Sztuka motywowania”. Znajdą w nim Państwo artykuł pt. „Kontrakt psychologiczny a lojalność pracowników”. Michał Łaciak tłumaczy spadek lojalności pracowników wobec firm, który związany jest z rosnącymi oczekiwaniami wobec nich i jednoczesnym spadkiem poziomu bezpieczeństwa oferowanej pracy. Większe kwalifikacje wiążą się z wyższymi dochodami, lecz mniejszymi długoterminowymi, gwarantowanymi świadczeniami. Najważniejsza stała się elastyczność, nadążanie za tempem zmian. Dostosowanie się do tych warunków skutkuje obniżonym poziomem lojalności pracowników wobec organizacji.
Prezentujemy zasady, które mogą być przydatne w budowaniu lojalności pracowników. Jedną z nich jest kontrakt psychologiczny. Jak pisze ekspert „w dużym uproszczeniu – psychologiczny kontrakt to rodzaj nieformalnej umowy między pracownikiem a jego firmą, stanowiący uzupełnienie kontraktu formalnego”. Zachęcamy do zapoznania się z tekstem, w którym dokładnie omawiamy możliwość wykorzystania go budowaniu lojalności.
Ciekawym zjawiskiem, które można wykorzystać w firmie produkcyjnej, jest crowdsourcing. Oznacza on czerpanie z wiedzy tłumu czy zbiorowości a w praktyce, „jest to zlecanie zadań tradycyjnie przypisywanych wąskiej grupie specjalistów – szerokiej grupie ludzi”. Podpowiadamy, jak wykorzystać crowdsourcing, by osiągać sukcesy i minimalne koszty produkcji.